Shqipëria konfirmon pjesëmarrjen në Eurovizion

22 Korrik, 2019 - 6:27 pm

Shqipëria do të jetë pjesë e Eurovizionit në vitin 2020-të.

RTSH sot ka konfirmuar pjesëmarrjen në edicionin e vitit tjetër të Eurovizionit, edicion që do të mbahet në Holandë.

Gara për Festivalin e RTSH-së po vazhdon të jetë e hapur ndërsa si gjithmonë, kënga triumfuese shkon në Eurovizion për të përfaqësuar të gjithë shqiptarët, edhe ata nga Kosova të cilëve padrejtësisht spo u lejohet pjesëmarrja si shtet në këtë garë, shkruan KultPlus.

Deri sot, 27 shtete kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në Eurovision Song Contest 2020.

Rezultatet më të mira për Shqipërinë në Eurovizion i kanë arritur Rona Nishliu, Anjeza Shahini dhe Eugent Bushpepa.

Këtë vit, Jonida Maliqi përfaqësoi shqiptarët në Eurovizion duke depërtuar në finale dhe duke qenë ndër këngët më të pëlqyera dhe paraqitjet më dinjitoze shtetërore. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme