Shuhet i fundit i Ahengut Shkodran Shyqyri Alushi

19 Mars, 2019 - 9:52 am

Ka vdekur këngëtari i njohur shkodran Shyqri Alushi, shkruan KultPlus.

Ai konsiderohet si një prej këngëtareve më të mirë shkodran me një karrierë shumë të pasur në muziken popullore dhe një  nga këngëtaret më të dashur ë publikut për shumë dekada me radhe në rang kombëtar.

Ndër këngët e arta të repertorit të tij përmendim: “Thotë lulja për lulen”, “Kur natyra kenka veshur”, “Nëpër fusha në kodrina”, “Pranvera filloi me ardhë”, “T’parën herë kur jena pa”, “Eni more shokë”. Regjistrimet e tij muzikore janë kryesisht pranë Radio-Tiranës dhe Radio-Shkodrës.

Ditet u fundit u shtrua ne spitalin rajonal të Shkodrës pas një sëmundje qe e kishte prej kohesh duke mos arritur qe ta përballoje dhe duke u ndare nga jeta ne moshën 84 vjeçare./ KultPlus.com

Të ngjajshme