Si la gjurmë Ukraina në Glastonbury

26 Qershor, 2022 - 7:30 pm

Paul McCartney tregoi solidaritetin e tij me Ukrainën duke valëvitur flamurin e vendit gjatë spektaklit të tij epik Glastonbury të shtunën mbrëma, transmeton KultPlus.

Legjenda e Beatles fitoi një brohoritje të madhe teksa qëndronte nën vijat blu dhe të verdha të flamurit, por për muzikantët ukrainas në festival, ishte më shumë se thjesht një gjest.

“Për ushtarët, për njerëzit në Ukrainë dhe në mbarë botën, kur yjet tuaj të mëdhenj ju mbështesin dhe ju kuptojnë, kjo tregon se keni të vërtetën në anën tuaj,” thotë Marko Galanevych i kuartetit folklorik DhakaBrakha.

“Na jep frymëzim për të qëndruar.”

Fituesit ukrainas të Eurovizionit, Orkestra Kalush, gjithashtu vlerësuan yllin për mbështetjen e tij.

“Shumë njerëz ndjekin dhe dëgjojnë idhujt e tyre, kështu që superyjet si ai duke shprehur mbështetjen e tyre për Ukrainën na ndihmon vërtet të promovojmë kauzën tonë,” thotë frontmeni Olek Psiuk.

Të dy grupet performuan në festival këtë fundjavë, duke ndihmuar në përhapjen e mesazhit të tyre të rezistencës – dhe shpresojmë të fitojnë fansa të rinj gjatë rrugës.

Orkestra Kalush ishte e para, duke luajtur një set herët në mëngjes në Skenën e së Vërtetës së Shangri-La të premten, duke tërhequr një audiencë prej rreth 3,000 personash me përzierjen e tyre dehëse të folkut ukrainas dhe hip-hop-it.

Ata luajtën këngën e tyre fituese të Eurovizionit, Stephania, dy herë për shkak të kërkesës popullore, madje arritën të angazhojnë audiencën në një këngë telefonike dhe përgjigjeje, pavarësisht pengesës gjuhësore.

“Kush nuk e njeh gjuhën ukrainase? O i dashur…” tha Psiuk me shaka nga skena.

Reperi thotë se është “e rëndësishme” që Kalush të jetë në Glastonbury “për të treguar se si ne bëjmë muzikë në Ukrainë dhe për të fituar më shumë fansa” – por përpjekjet e luftës nuk janë kurrë larg mendjes së tyre.

Gjatë shfaqjes së tyre, ata vendosën një kavanoz bakshish në skenë në mënyrë që fansat të mund të dhuronin para për kauzën. Vetëm javë më parë, ata nxorën në ankand trofeun e tyre të Eurovizionit për të njëjtën arsye.

“Ne morëm rreth 900,000 dollarë për të,” i thotë Psiuk BBC, “dhe e gjithë kjo shkon për të mbështetur ushtarët ukrainas dhe njerëzit që janë zhvendosur brenda Ukrainës.”/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme