Siparantum Choir në Olimpiadën e muzikës korale në botë, merr pjesë në World Choir Games 2021

28 Tetor, 2021 - 11:14 am

Siparantum Choir është duke shënuar suksese të njëpasnjëshme si brenda dhe jashtë Kosovës, shkruan KultPlus.

Së fundi, nga organizatorët është njoftuar se ky kor do të merr pjesë në Olimpiadën më të madhe të muzikës korale, ku edhe Kosova do të përfaqësohet për herë të parë në këtë garë korale.

KultPlus ju sjell të plotë njoftimin e Siparantum Choir.

Kur ëndërra bëhet realitet …

#SiparantumChoir për të herë të parë në hisotrinë e muzikës korale të vendit tonë, Siparantum do të përfaqëson Kosovën 🇽🇰në garën – Olimpiadën më të madhe të muzikës korale në botë, WORLD CHOIR GAMES 2021. Në WCG këtë vit do të garojnë mbi 300 kore nga e gjithë bota.

Kori garon në Open Competition, në kategorinë “Contemporary Music” e cila do të mbahet në sallën e njohur koncertale, Queen Elizabeth Hall, Antwerp (Home of Royal Flemish Philharmonic). Kori do të jetë poashtu pjesë e dy koncerteve të tjera, Friendship Concerts që do të mbahen në vendët më të njohura si; Handelsbeurs, Antwerpen dhe Cathedral of Our Lady, Antwerp.

Ndërsa me datën 3 nëntor, dirigjenti i korit tonë Memli Kelmendi do të jetë në takimin gjeneral të këshillit botëror të koreve, World Choir Council, ku njëherit përfaqëson shtetin tonë Kosovën (nga 2019), brenda rrjetit më të madh koral në botë.

Hisotria shkruhet vetëm një herë!/ KultPlus.com  

Të ngjajshme