Sopranot kosovare nën tingujt e pianos, sollën perla të muzikës operistike në Chopin Piano Fest (FOTO)

17 Prill, 2018 - 12:30 pm

Gili Hoxhaj

Chopin Piano Fest po vazhdon të mbaj mbrëmjet koncertale, në të cilat po i sjellë publikut prishtinas, artistë nga vende të ndryshme të botës dhe nga vendi. Mbrëmja e kaluar ishte e mbushur pikërisht me zërat e sopranove kosovare dhe lojën e pianistes po ashtu nga Kosova.

Publiku i cili kishte zënë çdo vend të ulëseve të Amfiteatrit të Bibliotekës Universitare, tashmë po priste daljen e interpretuesve në skenë. Piano e vendosur në skenën e kësaj salle, kësaj herë po mirëpriste pianisten, Pranvera Hoxha. Ajo me tingujt e saj në piano, do të përcillte lojën e dy sopranove që më zërin e tyre, do t’i sillnin publikut veprat e kompozitorëve të njohur, duke krijuar kështu një mbrëmje të pasur vokalo-pianistike. Në pamundësi që në këtë mbrëmje të interpretojnë tenori Liridon Sadriu dhe pianistja Lirika Pula, interpretueset arritën që të plotësojnë këtë mungesë. Ky fakt kishte bërë që pianistja Pranvera Hoxha ta përgatis programin për një kohë jo dhe shumë të gjatë. Ajo tregoi për KultPlus se mbrëmë u ndje shumë e kënaqur nga bashkëpunimi me sopranot e njohura nga vendi.

“Puna ka qenë mjaft intensive këto ditët e fundit mirëpo besoj kemi dhënë emocione për publikun, çka është parë edhe prej publikut. Për mua është gjithnjë kënaqësi kur dal në skenë dhe aq më tepër kur bashkëpunoj me artiste si Jeta dhe Adelina”, tregoi Pranvera Hoxha për KultPlus.

Për pianisten Pranvera Hoxha, sa ka qenë kënaqësi, aq ka qenë edhe sfidë puna me sopranot. Shpesh kur zëri i sopranove ngrihej, tingujt e saj zbuteshin për t’i mundësuar depërtimin e jehonës së zërit të tyre. Në anën tjetër jo dhe në pak raste zëri i sopranove mbërtheu sallën. Jeta Çitaku ishte ajo që hapi mbrëmjen duke sjellë kështu arie të njohura për publikun e Prishtinës. Përmes zërit të saj, e një ndjeshmërie në lëvizje e interpretim erdhën veprat e Puccinit, Mozartit, Bizzetit e Verdit,.

“Ne me Adelinën së bashku kemi ndarë një repertor që kryesisht janë perla të literaturës operistike duke përfshirë vepra të kompozitorëve të njohur”, tha Çitaku.

Ajo për publikun po ashtu solli edhe një nga këngët më të njohura arbëreshe, që ka një histori të fuqishme prapa vetes. “Moj e bukura more”, në interpretimin e sopranos Jeta Çitaku, rrëmbeu mjaft duartrokitje nga të pranishmit. Sopranoja Jeta Çitaku tha se përfshirja e kësaj vepre në programin e interpretimeve të mbrëmshme është një vlerësim dhe konsideratë ndaj publikut.

“Kur performon para publikut tënd është konsideratë dhe vlerësim kur interpreton në gjuhën tënde, mendoj edhe jashtë madje edhe më shumë andaj edhe e kemi si synim që të promovojmë muzikën tonë”, tregoi sopranoja Çitaku.

Adelina Paloja me interpretimet e saj, bëri që jo pak herë publiku t’i dhuronte duartrokitje të fuqishme. Karakteristikat e zërit të saj, bën që zëri i saj të shpërndahej me shpejtësi brenda sallës. Ajo solli arie të njohura të kompozitorëve si Catalani, Puccini, Dvorak, Lehar, Mozzart. Ajo tha se ndihet shumë e kënaqur nga ky koncert ndërsa tregoi se për ta sjellë këtë koncert i është dashur shumë punë intensive deri mbrëmë.

“Një program i tillë impenjativ e ka edhe rrezikun e vet që të performosh secilën arie për një mbrëmje por jam përpjekur t’i gërshetoi në atë formë që të jenë edhe atraktive për publikun, natyrisht kur e sheh këtë impakt të publiku s’ka se si të mos ndihesh ndryshe përveçse e kënaqur”, tregoi Adelona Paloja, e cila po ashtu tregoi edhe për bashkëpunimin me pianisten Pranvera Hoxha, duke thënë se ndajnë një energji të ndërsjellët që e bën që punën e saj të funksionoi më mirë.

Chopin Piano Fest do të vazhdoi sonte koncertin e radhës në Amfiteatrin e Bibliotekës Universitare ndërsa do të interpretojnë instrumentist nga Shqipëria, Klaidi Sahatci në violinë dhe Merita Rexha- Terisha në piano./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme