Tabloja e David Bowie shitet me çmim marramendës në ankand

25 Qershor, 2021 - 10:28 pm

Një tablo e pikturuar nga këngëtari britanik David Bowie, blerë për pesë dollarë nga një individ në një dyqan bamirësie, u shit për 108 120 dollarë kanadezë (73 600 euro) gjatë një ankandi në internet, bëri të ditur shtëpia kanadeze e ankandeve.

Vlerësuar rreth 9 000 12 000 dollarë kanadezë (6 127-8 169 euro), kjo tablo 20×25 centimetra që shfaq në një sfond të kuq dhe blu një portret profili me linja që mungojnë u kontestua nga 12 ofertues aktivë, sipas Rob Cowley, president i shtëpisë së ankandit, me qendër në Toronto, transmeton KultPlus.

Shitur për herë të parë në vitin 2001 në një faqe interneti kushtuar këngëtarit britanik, piktura me titull “DHead XLVI” përfundoi në një dyqan bamirësie në Ontario, ku një individ e bleu atë për shumën prej pesë dollarësh kanadezë (3,40 euro).

Ishte ky blerës i lumtur që më pas kontaktoi me shtëpinë e ankandit.

“Vepra ishte pikturuar në vitet 1995-1997 në kuadër të një serie portretesh nga David Bowie (quajtur Dead Heads ou DHeads)”, që përfaqësonte vetë artistin apo të afërmit, theksoi Rob Cowley para shitjes.

Ajo u nënshkrua dhe daton në vitin 1997.

Tabloja u ble nga një koleksionues amerikan për shumën prej 108 120 dollarë kanadezë, me taksat e përfshira, sipas Cowley, i cili theksoi se pronari origjinal ishte i kënaqur dhe i tronditur me rezultatin përfundimtar.

Kameleoni i rokut, David Bowie ka shitur gati 140 milionë albume gjatë karrierës së tij.

Një tregtar vizionar i të gjitha tregtive, ai ka pasur një ndikim të padiskutueshëm në botën e muzikës, kinemasë, modës dhe artit. / KultPlus.com

Të ngjajshme