Të shtunën mbahet koncerti nga Orkestra Fischermanns që i paraprinë “Anibar”

6 Korrik, 2022 - 5:30 pm

Koncerti i Fischermanns Orchestra është ngjarja që do t’i paraprijë edicionit të 13-të të Anibar, përcjell KultPlus.

Një orkestër arkaike, gjëmuese me fanfara bronzi të ndezura si zjarri, me tone vokale të tymit të punk-ut e tapiceri arkitekturore, si dhe me tone elektronike dhe grovulime rrethore që lëvizin gjymtyrët. Kjo trupë aventureske prej pesëmbëdhjetë vitesh është në rrugë duke i dhënë popullit mesazhin e saj muzikor, vazhdimisht në lëvizje. Duke luajtur më shumë se 300 koncerte në katër kontinente: festivale ndërkombëtare të xhazit deri në klube të hapura – kthehen përsëri tek rrënjët – në rrugë, në skenë, për njerëzit.

Presioni zanor i seksionit të borisë, shtytja djallëzore e seksionit të ritmit, improvizimet e mbipopulluara shpirtërisht dhe gjestet e duarve që ndryshojnë aranzhimet me shpejtësi rrufeje i bëjnë ata një nga grupet më interesante për t’u parë dhe dëgjuar drejtpërdrejt.

Koncerti do të mbahet në Kinemanë “Jusuf Gërvalla” më 9 korrik duke filluar nga ora 20:00 dhe Anibar ju fton për të dëgjuar një grup të veçantë dhe për të pasur një eksperiencë të paharrueshme!

Çmimi i biletës: 2 Euro / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme