“A thua do të kthehet, pyes veten dhe s’kam përgjegje”

5 Shkurt, 2018 - 10:00 pm

Grupi 403, është një grup muzikor i njohur i cili identifikohet me kultivimin e muzikës pop-rock. Grupi 403 është pjese e gjeneratës se rokut kosovar të viteve 80’, e cila njihet edhe si koha me e ndritur ne krijimtarinë rok-ut në Kosovë, shkruan KultPlus.

Grupi 403 u formua në vitin 1981 nga Mentor Gjurgjiali (bas), Fatmir Zajmi (bateri) dhe Naim Osmani (kitarë). Bendit më vonë, pas kryerjes së shërbimit ushtarak, i bashkohet Hektor Gjurgjiali (vokal dhe kitarë), Arben Godanca (kitarë) dhe Veton Orana (sint).

Grupi 403 ka një album te incizuar me 15 këngë në të, i cili për herë të parë është incizuar në vitin 2002. Edhe pse ky grup nuk është aktiv për aq shumë vite, këngët e tyre i kanë rezistuar kohës dhe dëgjohen ende me shumë nostalgji nga publiku shqiptar.

Këngët “Bohemi”, “Kujtimi”, “A do të kthehet”, “Indeksi”, “Paraja”, “Në derë të kujt tani po troket”, e shumë të tjera, janë cilësuar si përqafim i kulturës urbane, e që padyshim ndikuan në urbanizimin e të rinjve të asaj periudhe.

https://www.youtube.com/watch?v=yOYwfu_XaKg

KultPlus sot ju sjellë tekstin dhe këngën “A do të kthehet”.

E pashë në jetën time,
Si në mjegull, a thua ëndrra mbaroj
e ajo shkoj,
A do të kthehet?

Më mbeten disa letra,
Dhe portreti i saj
grafikë e thjeshtë, e zakonshme
Por e bukur

A thua do të kthehet?
Pyes veten dhe s’kam përgjegje
Hija në mur përplot lagështi
Më thotë se mbeta në vetmi

A thua do të kthehet?
Pyes veten dhe s’kam përgjegje
Hija në mur përplot lagështi
Më thotë se mbeta në vetmi

Më vjen të qaj,
nga inati
Kur e di se një ditë
do ta harroj

Kërkoj pak qetësi
Ju lutem heshtni,
s’më nevojiten fjalët e kota…jo

A thua do të kthehet?
Pyes veten dhe s’kam përgjegje
U shua llampa, prapë vetën jam
Agoi dita përgjigje s’kam

A thua do të kthehet?
Pyes veten dhe s’kam përgjigje
U shua llampa, prapë vetën jam
Agoi dita përgjegje s’kam. /KultPlus.com

Të ngjajshme