Vdes muzikanti Ginger Baker

6 Tetor, 2019 - 3:00 pm

Bateristi legjendar Ginger Baker, një nga themeluesit e grupit britanik rock, Cream, vdiq sot në moshën 81-vjeçare, tha familja e tij.

Djali i Baker njoftoi në Twitter se bateristi kishte vdekur “paqësisht në spital”, njoftoi AP.

Baker njihet si një nga bateristët më inovativ dhe me ndikim, transmeton KultPlus

Stili i tij karakterizohej nga një kombinim i fuqisë jazz dhe rock të papërpunuar. Ai ishte një personalitet temperament dhe konfliktuoz, sjellja e të cilit në skenë shpesh shkaktonte probleme.

Grupi tre anëtarësh, Crimea, luajti nga viti 1966 deri në 1968. Së bashku me anëtarët e tjerë të grupit, Jack Bruce dhe Eric Klepton, ai u pranua në shtëpinë e të famshmëve Rock and Roll Hall of Fame në 1993. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme