Vdes pianisti amerikan Derek Han, miku i artistëve kosovar

9 Prill, 2021 - 3:30 pm

Ka vdekur pianisti Derek Han si pasojë e Covid-19, shkruan KultPlus.

Derek Han është pa dyshim midis pianistëve kryesorë amerikanë të brezit të tij. Megjithëse ai fillimisht u identifikua me koncertet e Mozart, Haydn dhe Beethoven – jo më pak sepse i regjistroi të gjithë për një përgjigje kritike përgjithësisht të favorshme – ai zotëron një repertor të gjerë që përfshin koncertet e Mendelssohn, Chopin dhe MacDoëell, gjithashtu si koncerte individuale nga Rachmaninov, Tchaikovsky dhe Shostakovich, përveç një numri të madh të veprave solo dhe dhomës.

Stili i Hanit është origjinal megjithëse mjaft i drejtpërdrejtë në tonet e tij të kthjellëta, karakterin shpirtëror dhe rrjedhshmërinë dhe saktësinë teknike.

Vdekja e tij ka pikëlluar edhe shumë artistë shqiptar, të cilët e njohën e punuan me të. Han ishte edhe pjesë e një prej edicioneve të festivalit “Kamer Fest”.

Violinisti Blerim Grubi, përmes rrjetit social facebook, ka shprehur dhimbjen e tij të thellë për vdekjen e Han.

“Sonte mora lajmin e trishtë nga Amerika që miku i gjithë artistëve Kosovar pianisti Derek Han, ka ndërruar jetë ku ishte i prekur nga mortaja COVID-19.

Jemi mirënjohës i gjithë komuniteti artistik shqiptarë, i cili na ka dhuruar kontributin e ti të paskajshëm e jashtëzakonisht të madh në skenën artistike në të gjitha trojet Shqiptare këto 20 vite.

Miku jonë i shtrenjtë, të faleminderit për kontributin dhe punën që ke bërë për ne. Pushoft shpirti yt në parajsë e u takofshim në një skenë tjetër së bashku.” – ka shkruar Grubi. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme