Zbulohen 7 qytetet ku mund të mbahet Eurovision 2023

12 Gusht, 2022 - 11:20 am

BBC dhe Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) kanë njoftuar se Birmingham, Glasgow, Leeds, Liverpool, Manchester, Newcastle dhe Sheffield janë pranuar të gjitha si qytetet pritëse në listën e ngushtë për Eurovision Song Contest që do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar në maj 2023, transmeton KultPlus.

Lista e ngushtë u zbulua në emisionin Zoe Ball Breakfast në BBC Radio 2.

Eurovision.tv do të eksplorojë 7 lokacionet gjatë javëve të ardhshme dhe do të ftojë Qytetet Pritëse të mundshme për të shfaqur më të mirën e asaj që kanë për të ofruar.

BBC konfirmon se 20 qytete shprehën interes; 7 ishin në listën e ngushtë.

Vendimi përfundimtar i qytetit pritës do të merret në vjeshtë, derisa biletat dalin në shitje pak kohë pasi të konfirmohet qyteti pritës.

Qytetet pritëse të përzgjedhura tani do të kalojnë në fazën e dytë dhe përfundimtare, ku do t’u kërkohet të zhvillojnë ofertat e tyre në më shumë detaje. Përzgjedhja e qytetit pritës për Eurovision Song Contest 2023 do të vendoset nga BBC në bashkëpunim me EBU. /KultPlus.com

Të ngjajshme