‘Çdo ditë, në çdo kafene në Prishtinë shoh telefona që kushtojnë 1000 euro…’

29 Mars, 2021 - 11:27 pm

Nga Ermal Sadiku

Çdo dite, ne cdo tavoline te kafeneve te Prishtines shof iPhona te shtrejt para secilit. Nje telefon i tille, kushton perafersisht 1000 euro. Pa marre parasysh se si eshte ble ky telefon, po du me i nda disa ide se cfare mund te besh sot me 1000 euro, ne vend se ti investosh ne telefon. Ku mund ti investosh ato para shume me mire.

– Regjistro nje kurs te gjuhesh Gjermane. Nje kurs intensiv me vlere prej 1000 euro, te mundeson direkt nje vend pune ne kompanite si KiKxxl & evroTarget L.L.C  Webhelp Kosovo Teleperformance Group  etj

– Krijo nje website personal me 500 euro. Paraqit aty projektet, ku ke punuar, cka ke punuar dhe cka mund te punosh. 500 euro te tjera ne SEO

– Bleje nje sistem per video inqizim dhe fillo nje podcast online. Te gjitha paisjet per fillestar nuk kalojne 1000 euro. Pocastin mundesh me materializu.

– Bleje kurset ne Masterclass ne dicka qe te pelqen ta mesosh, perfeksionosh dhe punosh. 15 euro ne muaj eshte investimi me i mire ne jete. Ndoshta edhe Lynda / Pluralsight etj

– Regjistrohu ne MOOC. Miliona kurse papagese. Paret shpenozoj ne pica qe me qene i lumtur.

– Paguje Linkedin Premium ose Sales Navigator edhe fillo me “marketu” veten per te gjet pune / klienta.

– Vizito nje qytet qe ske qene kurr. P.sh Parisin. Ia vlen me shume se 5 iPhona.

– Paguaje nje kompani qe te pelqen per te ta mundu me kry nje intership aty./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme