Nezir Kraki: Edhe Albini gabon, shumë bile

12 Gusht, 2022 - 4:09 pm

Nezir Kraki ka reaguar sërish për çështjen e shamive, kërkesë e fundit nga shumë qytetarë, të cilët po kërkojnë ndryshimin e udhëzimit administrativ për lejimin e shamive nga nxënëset në shkolla.

Së fundi, kryeministri i Republikës së Kosovës Albin Kurti ka dalë me një deklaratë në lidhje me këtë çështje, dhe sipas kryeministrit Kurti, pragu i lejimit të shamisë duhet të jetë mosha 16-vjeçare.

Pas kësaj deklarate, profesori Nezir Kraki ka dalë me një reagim. KultPlus ju sjell të plotë reagimin e Krakit.

Ka gabu atehere dhe gabon edhe sot kur deklaron se maturiteti fillon ne moshen 16 vjecare. E keta myhybët e tij qe s’guxojne gojen me e qel duhet t’i thone qe eshte gabim.

Sqarimi i tij nuk eshte koherent dhe krahasimi me mundesine e marteses ne moshen 16 vjecare eshte absurd. Absurd sepse per martese nen moshen 18 vjecare duhet pajtimi i prindit dhe po i bie qe edhe per vendosjen e shamise fjala e prindit eshte e fundit.

Kur e lidh me mundesine e votimit nga mosha 16 vjecare, Albini e ben kete per vota. Ne fakt, votimi nga mosha 16 vjecare eshte ide e gjithhershme e partive te majta ne mbare Evropen sepse historikisht moshat e reja votojne me shume majtas, te vjetrat djathtas. Pra, edhe ketu jemi larg nga brengosja e sinqerte per me shume liri e te drejta per rinine.

Mosha 18 vjecare duhet te mbetet kufiri qe ndan femijen nga i rrituri. Ne shoqerite normale e gjithe jeta sociopolitike eshte e organizuar rreth ketij parimi. Raportet familjare, pergjegjesite civile e penale, ndalesat dhe autorizimet…. Natyrisht rregulla edhe mund te ndryshojne me kohen, pse jo, por per momentin ne Evropen ku duam te shkojme, mosha madhore eshte 18 vjec. Dhe do t’ishte teper zhgenjyese nese Albini ben leshime te tilla per nje grusht vota mesjetare.

Per me teper, nuk arrij ta kuptoj se si Albinit i duket normale shkelja e statusit dhe lirise se femijes ne baza gjinore.

Dhe nuk e pranoj arsyetimin se « e kemi premtuar dhe duhet ta bejme ». Edhe bashkimi kombetar eshte premtu, jane premtu shume gjera utopike kur VV e kishte lluksin e vrojtimit. Tash eshte ne realitetin e veprimit dhe vendimit por nuk guxon as VV te marre vendime me parapavije elektoraliste se NUK eshte votu per shami por per qeverisje te mire.

Thjesht, dhe nuk dua komente debile ketu, femijet NUK kane nevoje te behen gati per jeten e dyte ende pa e fillu te paren.

Albini pra eshte gabim dhe krejt ju qe s’keni guxim me i thene te zezes e zeze nuk i duheni as Albinit, as Kosoves as Zotit dhe as dreqit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme