Andreja Pejiq nga Bosnja, e para modele transgjinore e Ford Models

24 Tetor, 2017 - 10:26 pm

Andreja Pejiq, një djalë nga Bosnja por i cili prej vitesh jeton në Angli, i lindur djalë por sot një grua e rritur dhe e bukur është modelja e parë trasngjinore që ka nënshkruar kontratë me Ford Models.

Pejiq në vitin 2015-të modelonte edhe veshjet për meshkuj, edhe veshjet për femra, në kampanjën e njohur nga Make Up For Ever.

Ajo është paraqitur edhe në një videoklip të David Bowie, – “The Stars”, krahas emrave si Tilda Swinton e Iselin Steiro, shkruan KultPlus.

Pejiq është vetëm 26 vjeçare, ndërsa ka lindur në Tuzla të Bosnjës, me 28 gusht 1991.

Pejiq ka kohë që po futet në botën e aktivizmit për personat transgjinorë. Në fund të vitit 2013-të, Pejiq e kaloi me sukses edhe operimin për ndërrimin e seksit. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme