Dua Lipa do të prezantojë Met Gala 2023

19 Janar, 2023 - 11:06 am

Ylli i popit do të bashkë-drejtojë ngjarjen vjetore të Met Gala 2023 së bashku me Penélope Cruz, Michaela Coel dhe Roger Federer.

Siç u njoftua nga Vogue të mërkurën (18 janar), ylli i popit ka nënshkruar për të qenë një nga katër bashkëkryesuesit e vitit 2023 për ngjarjen e modës që vjen çdo të hënë të parë të majit.

Duke iu bashkuar yllit të popit si bashkë-kryesues janë Penélope Cruz, Michaela Coel dhe Roger Federer, një formacion që përfshin “çdo sferë të kulturës popullore”, sipas Vogue. Të katër prej tyre do të ndihmojnë Anna Wintour në planifikimin e një nate të bazuar në temën e këtij viti – Karl Lagerfeld: Një linjë e bukurisë – e cila i bën homazh stilistit të ndjerë gjerman të modës.

Këngëtarja “Levitating” ka postuar lajmin në llogarinë e saj në Instagram, duke shkruar: “E emocionuar të njoftoj se jam një nga bashkëkryetarët e #MetGala 2023… Shihemi të hënën e parë të majit.

Siç shpjegohet nga Dua më poshtë në postimin e saj, gala e këtij viti do të festojë hapjen më 5 maj me ekspozitën “Karl Lagerfeld: Një linjë bukurie” në Muzeun Metropolitan të Artit. Çdo vit, ngjarja ekskluzive i siguron gjithashtu Institutit të Kostumeve të muzeut burimin kryesor të financimit vjetor.

“Karl Lagerfeld: A Line of Beauty” do të shfaqë më shumë se 150 pamje origjinale të dizajnuara nga Lagerfeld, i cili vdiq në moshën 85-vjeçare në vitin 2019, duke u thelluar në karrierën e shtrirë shtatë dekadash të ish-drejtorit krijues të Chanel. Shumë nga skicat e tij origjinale janë vendosur gjithashtu të shfaqen së bashku me objektet e ekspozuara.

Met Gala e vitit të kaluar, me temë “Në Amerikë: Një Antologji e Modës”, u kryesua nga Blake Lively, Ryan Reynolds, Regina King dhe Lin-Manuel Miranda. Deri më tani, Dua ka marrë pjesë në këtë ngjarje vetëm një herë, duke e bërë debutimin e saj në Met Gala në vitin 2019 e veshur në Versace për temën e atij viti, “Camp: Shënime mbi modën”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme