Dua Lipa: Është koha të çlirohemi nga shtypja e mashkullit dhe të tregojmë anën tonë femërore

4 Dhjetor, 2022 - 2:15 pm

Kur bëhet fjalë për paraqitjet e saj në skenë dhe para kamerës, këngëtarja Dua Lipa nuk ka frikë asnjëherë të tregojë seksualitetin dhe feminilitetin e saj, transmeton KultPlus.

Tani këngëtarja e New Rules dëshiron që gratë e tjera të kenë besimin për të bërë të njëjtën gjë dhe të jenë krenare.

Britaniko-shqiptarja Dua, 27 vjeç, tha: “Si gra, ne kemi qenë të shtypura se si duhet të dukesh apo të jesh.Ne jemi shtyrë për një kohë të gjatë për të ndier vërtetë se kush jemi në të vërtetë dhe për të eksploruar anën seksuale dhe femërore të vetes.”

Dua, e cila sapo ka përfunduar një turne botëror dhe ka punuar, ndër të tjera, me Miley Cyrus, reperin Sean Paul dhe Kylie Minogue, beson se gratë për dekada nuk kanë pasur njohjen që meritojnë.

“Ne po ndërtojmë kështjellat tona, por jo domosdoshmërisht duke marrë njohjen që meritojmë.”

Megjithatë, pasi pa vëllain e saj Gjinin, 16 vjeç dhe motrën Rina, 21 vjeçe, e cila është një balerinë, modele, Dua beson se gjërat po ndryshojnë për mirë.

Ajo tha: “Brezat e rinj kanë një vështrim vërtet interesant për jetën. Mënyra se si ata mendojnë është shumë më e zhvilluar. Ndoshta është interneti ose mënyra se si ne kemi evoluar si njerëz. Është vërtet interesante dhe freskuese – dhe gjithashtu frymëzuese.”

Këngëtarja “Hotter Than Hell” ka arritur të qëndrojë e sigurt, pavarësisht se gjërat nuk shkojnë gjithmonë ashtu siç i kishte më herët në jetë.

Dua, e cila lindi në Londër në vitin 1995 nga prindër kosovarë-shqiptarë dhe u kthye për pak kohë në rajon si adoleshente, këtë javë iu dha shtetësia shqiptare për promovimin e vendit përmes muzikës dhe famës së saj.

Por tani ajo ka treguar refuzimin që pësoi si e re.

Duke treguar për herë të parë për refuzimin e një shkolle të skenës në Londër, këngëtarja tashmë fituese e çmimeve, e cila filloi të performonte në moshën pesë vjeçare, tha: “U regjistrova në një shkollë kënge dhe drame në Londër. Unë u refuzova, apelova dhe u refuzova përsëri. Isha si, ‘O Zot, pse po më ndodh kjo?’ Unë thjesht doja të këndoja. Më pëlqeu: “Unë mund të luaj violonçel, mund ta bëj këtë”. Ata ende nuk më donin. Unë thashë, “F***, ndoshta kjo nuk është për mua”.

Në moshën nëntë vjeç ajo filloi mësimet e këndimit në fundjavë në Shkollën e Teatrit Sylvia Young të Londrës – e cila gjatë viteve ka trajnuar yje, duke përfshirë aktorët Billie Piper dhe Daniel Kaluuya si dhe Spice Girl Emma Bunton.

Por Dua, e cila u rrit në West Hampstead të Londrës, me përjashtim të një kohe të shkurtër në Shqipëri, nuk u pranua në korin e shkollës në shkollën fillore Fitzjohn dhe i tha se “nuk mund të këndonte”.

Më në fund ajo gjeti famë pasi postoi këngë në YouTube, të inkurajuara nga babi Dukagjin, 53 vjeç.

Ajo këmbëngul se shijet e hershme të refuzimit e bënë atë më të fortë në planin afatgjatë.

‘DËSHTIMI ËSHTË PJESË E UDHËTIMIT’

Dua ka thënë: “Ato momente të refuzimit të shtyjnë të bësh kapërcim. Askush tjetër nuk beson në mua, kështu që unë duhet të besoj në mua dhe të vendos veten atje dhe të bëj diçka për të cilën jam vërtet, shumë e pasionuar.

“Dështimi është një pjesë e udhëtimit. Nëse ne vazhdimisht përpiqemi për përsosmëri, nuk do të arrijmë kurrë atje.”

Dua përfundoi turneun e saj botëror Future Nostalgia në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, këtë javë pasi performoi një numër të madh 92 shfaqjesh të shitura.

Punë e vështirë, por ajo që me të vërtetë i pëlqen të bëjë kur ka kohë pushimi është të kthehet në rezidencën e saj prej 7 milionë funtesh në Londrën Perëndimore dhe të shohë miqtë.

Ajo tha: “Më pëlqen të shtrihem në divan dhe të ftoj miqtë e mi për të ngrënë darkë, për të pirë verë. Kur marr pak pushim, mendoj: “Çfarë mund të bëj? Ku mund të shkoj? Kë mund të shoh?””

Princesha e popit po rinovon shtëpinë e saj për të shfaqur një studio muzikore, pishinë, palestër dhe kinema.

Herë pas here ajo u jep fansave një paraqitje të shkurtër brenda bllokut, duke postuar foto në internet që zbulojnë një kuzhinë të mrekullueshme me plan të hapur dhe një banjë me shumë mermer.

Fashionistja gjithashtu duket se ka një dhomë të dedikuar vetëm për ruajtjen dhe shfaqjen e veshjeve të saj të famshme të përpunuara dhe shumëngjyrëshe.

Përveç një karriere të shkëlqyer në këngë, Dua sapo ka bërë debutimin e saj si aktore në filmin spiun Argylle, së bashku me një kast të listës A që përfshin Henry Cavill, Sam Rockwell, Bryan Cranston dhe Samuel L Jackson.

Ajo tha: “Ishte vërtet emocionuese. Por për mua janë hapa bebesh. Kjo është mënyra më e mirë për të zbuluar edhe veten, në vend që të hidheni në thellësi me diçka që nuk mund ta trajtoni plotësisht. Frika ime më e madhe do të ishte të merrja një rol vërtet të madh dhe të thosha, ‘Tani duhet të jem aktore dhe të ndjej të gjitha këto emocione në kamerë’.

“Aty ku nuk e kam arritur ende veten deri në atë pikë.”

Këngëtarja u përfol se kishte refuzuar Harry Styles.

Por ajo ka ndezur thashethemet për romancë kohët e fundit pasi u pa duke u puthur me drejtuesin e US Daily Show Trevor Noah, 38, në Nju Jork, pas asaj që shikuesit e përshkruan si një darkë “intime”.

Lidhja e fundit e njohur e Duas ishte me modelin amerikan Anwar Hadid, 23 vjeç, me të cilin ajo ishte në lidhje për dy vjet para se të ndaheshin dhjetorin e kaluar.

‘SINDROMI IMPOSTER’

Më në fund ata vazhduan rrugët e tyre të ndara pasi provuan gjithçka, nga bisedimet e krizës deri te pushimi.

Para Anwar-it, ajo ishte 5 vjet në lidhje me kuzhinierin britanik Isaac Carew, tani 36 vjeç.

Por ajo mendon se thyerja e zemrës mund të jetë krijimi i këngëve të shkëlqyera.

Dua, e cila ka qenë e sinqertë për jetën e saj në podcast-in e saj Dua Lipa At Your Service dhe podcast-in e saj iHeartRadio, tha: “Shumë herë frymëzohem kaq shumë nga artistë që kanë shumë vetë-dyshim ose errësirë. Unë them: “O Zot, a duhet të ndjej kaq shumë dhimbje që të jem e mirë në atë që bëj?”

“Kjo është ajo që ndonjëherë mendoj, ndonjëherë sindroma e mashtruesit mund të më bëjë më të mirën. Sidomos kur shkruaj.”

Gjithashtu e rëndësishme për të, kur punon me këngë, është të mbyllë burimet e mediave sociale.

Ajo shton për muzikën: “Ndërsa jeni duke e krijuar, argëtohuni me të. Është e frikshme vetëm kur është koha për t’u liruar dhe ju thoni: “Oh, a do ta pëlqejnë njerëzit?”

“Kështu ndihem për muzikën time. Ndërsa po e bëj, gjithçka është e mrekullueshme dhe jam në botën time, duke bërë diçka për të cilën jam krenare. Ju dëshironi të bëni diçka që nuk e keni bërë më parë dhe dëshironi të sfidoni veten, eksploroni këtë gamë të ndryshme. Mund të mbyll mediat sociale. Unë po e bëj për mua, po bëj diçka që dua.”

Babai kantautor i Duas ka marrë një rol menaxhues gjatë karrierës së saj – një marrëveshje me të cilën ajo lulëzon.

Ajo tha: “Është qesharake me prindërit, pavarësisht se sa vjeç jeni, nëse do të mund të ktheheshit përsëri me ta, ata do të ishin shumë të lumtur të të kishin. Babai im ka marrë më shumë një rol menaxhues me mua tani. Dhe unë absolutisht e dua atë. Mund të ketë momente kur është sikur, ‘Ky është babai im’. . . ’ por është gjithashtu dikush me të cilin punoj.”

Kjo punë përfshin qartë edhe përpjekjen për të ndihmuar në ndërtimin e besimit të fansave të saj të rinj adhurues. / KultPlus.com

Të ngjajshme