Kim Kardashian vesh fustanin e Marilyn Monroe në Met Gala, humb 7 kg për t’ju përshtatur

3 Maj, 2022 - 12:38 pm

Kim Kardashian arriti në Met Gala 2022 në Nju Jork të hënën e veshur me fustanin e Marilyn Monroe. Këtë fustan aktorja Monroe e kishte veshur kur këndoi për presidentin amerikan John F Kennedy për ditëlindjen e tij në 1962.

Met Gala, e njohur për listën e të ftuarve të profilit të lartë dhe paraqitjet ekstravagante, shënoi hapjen e ekspozitës vjetore të modës në Institutin e Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit.

Paraqitja e Kardashian erdhi si “gjëja më amerikane që mund të mendoni”.

“Dhe kjo është Marilyn Monroe”, tha ajo për Vogue. “Për mua, momenti më i madh i Marilyn Monroe është kur ajo i këndoi JFK-së Happy Birthday”.

CECIL STOUGHTON/AP/SHUTTERSTOCK

Transformimi i Kardashian në Monroe për tapetin e Met Gala-s mori vëmendje të madhe.

Përveç veshjes, Kardashian bëri edhe një ndryshim fizik. Përveç zbardhjes së flokëve, Kardashian tha se humbi 7 kg në më pak se një muaj për t’u përshtatur me fustanin.

“Ishte një sfidë e tillë,” tha ajo. “Ishte si një rol. Isha e vendosur ta përshtatja këtë. Vishja një kostum sauna dy herë në ditë, vrapoja në rutine, heqja plotësisht sheqerin dhe të gjitha karbohidratet dhe haja vetëm perimet dhe proteinat më të pastra.”

Marrja e fustanit ishte gjithashtu një sfidë. Ai ishte shitur në vitin 2016 për 4.8 milionë dollarë dhe mban rekordin për veshjen më të shtrenjtë të shitur në ankand, siç raportohet nga Vogue.

AP/SHUTTERSTOCK

E ruajtur zakonisht në një kasafortë të kontrolluar nga temperatura në muzeun e Ripley’s Believe It Or Not në Orlando, Florida, fustani u transportua në shtëpinë e Kardashian në Calabasas, Kaliforni me aeroplan privat dhe i shoqëruar nga roje.

Ajo u ngjit në tapetin e kuq me fustanin miliona dollarësh, në krye me një shall të bardhë gëzofi. Me flokët e saj të sapozbardhur të futur në topuz, ajo pozoi pranë partnerit të saj, Pete Davidson. Aktori i humorit kishte veshur një kostum të zi dhe syze dielli.

Kur u vesh nga Monroe në vitin 1962, fustani – i dizajnuar nga Jean Louis bazuar në një skicë të Bob Mackie – bëri bujë.

“Në ditët e sotme të gjithë veshin fustane të tejdukshme, por atëherë nuk ishte kështu”, tha Kardashian për Vogue. “Në njëfarë kuptimi, është fustani origjinal i zhveshur. Kjo është arsyeja pse ishte kaq tronditëse.” / Vogue / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme