“Levitating” e Dua Lipës në mesin e këngëve që do të lëshohen gjatë inaugurimit të Joe Biden si president

20 Janar, 2021 - 1:25 pm

Të gjithë po përgatiten për inaugurimin e ardhshëm presidencial që do të ndodhë sot (e mërkurë) në Shtëpinë e Bardhë.

Megjithëse ceremonia e këtij viti do të shfaqë një festë kryesisht virtuale, Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Zonja e Parë Kamala Harris kanë zbuluar një listë këngësh të përshtatshme dhe të përzgjedhura posaçërisht për të transmetuar një atmosferë festive në shtëpitë e të gjithëve.

Të premten e datës 15 janar, Komiteti Presidencial i Inaugurimit, së bashku me D-Nice dhe Raedio, publikuan listën zyrtare të këngëve të inaugurimit të Biden-Harris , raporton Billboard.

Duke shfaqur 46 këngë, lista ka për qëllim të pasqyrojë ndjenjat e bashkimit, bashkëpunimit dhe unitetit, shkruan TeenVogue.

Në një deklaratë, ekipi i Biden-Harris shpjegoi se zgjedhja e pistave “përfaqëson shumëllojshmërinë e kombit tonë dhe forcën dhe qëndrueshmërinë tonë ndërsa presim drejtimin e ri dhe një epokë të re në Amerikë”.

Drejtori i Përgjithshëm i Komitetit të Inaugurimit, Tony Allen preku më tej rëndësinë e listës së këngëve, duke i thënë Billboard: “Gjatë një viti të trazuar që ka mbajtur të mbyllur kaq shumë të dashur, muzika ka qenë një mjet i qëndrueshëm që na ka mbajtur të lidhur. Nëse jeni një shpirt i vendit, një entuziast i jazz-it, një fans i hip hop-it, një adhurues i muzikës klasike, ose thjesht dashamirës i rock roll-it të kohërave të vjetra, muzika sqaron, frymëzon, bashkon dhe shëron…Këto këngë dhe artistë pasqyrojnë shpirtin e pamëshirshëm dhe larminë e pasur të Amerikës. Rezultati në një kapitull të ri dhe do të ndihmojë në afrimin e njerëzve ndërsa Administrata Biden-Harris fillon punën e saj të rëndësishme për të bashkuar vendin tonë”.

Sa për aktet muzikore të përfshira, lista e këngëve përfshin zhanre të shumëfishta, me paraqitje nga: Vampire Weekend, Mac Miller, Tame Impala e shumë emra të tjerë.

Disa nga emrat kryesorë të muzikës janë gjithashtu të paraqitur, duke përfshirë këtu artistë si: Beyonce, Dua Lipa, SZA dhe Kendrick Lamar.

Nga këngët e përzgjedhura të inaugurimit është edhe “Levitating” e shqiptares me famë botërore, Dua Lipa.

Praktikisht lëkundja në komoditetin e shtëpisë tuaj nuk do të jetë festa e vetme e madhe e përfshirë në ceremonitë e së mërkurës.

Lady Gaga do të jetë gati për të kënduar Himnin Kombëtar, dhe një ngjarje shtesë televizive ‘primetime’ do të shfaqë një koncert në distancë nga Demi Lovato, Jennifer Lopez dhe disa emra të tjerë. /Telegrafi/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme