Prezantohet logoja dhe slogani i Eurovision Song Contest 2020

28 Nëntor, 2019 - 6:24 pm

Sot është prezantuar edhe logoja dhe brendi kreativ i Festivalit Evropian të Këngës – Eurovision.

Festivali i cili do të mbahet në maj të vitit 2020-të, edicionin e radhës do ta festojë me sloganin ‘Open Up’ apo Hapu.

Festivali me dizajnin e ri të vitit do të festojë secilin shtet që merr pjesë në garë, dhe flamuri i secilit shtet është shkrirë në logon kryesore.

Edicioni i radhës do të jetë i 65-ti me radhë, ku do të marrin pjesë përfaqësuesit e 41 shteteve nga kontinenti, përfshirë edhe Shqipërinë.

Është interesante të përmendet se Hungaria është larguar nga gara e Eurovizionit sepse, sipas burimeve të The Guardian, për këtë vend ku politika e djathtë po bëhet kryesorja, kjo garë është “shumë homoseksuale” dhe në të nuk ia vlen të merret pjesë e të harxhohen para, shkruan KultPlus.

Shqipëria merr pjesë në Eurovizion që nga viti 2004 ndërsa pozita e pestë në finale është më e mira deri sot për shqiptarët në këtë garë.

Eurovizioni 2020 do të mbahet në Roterdam, në Holandë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme