Si i ka formësuar platforma TikTok listat muzikore të vitit 2023?

7 Dhjetor, 2023 - 1:30 pm

TikTok-u ka publikuar raportin e tij vjetor mbi ndikimin e platformës jashtëzakonisht të njohur të mediave sociale në industrinë e muzikës.

Raporti i Muzikës në TikTok gjurmon efektin e platformës së tij në industrinë e muzikës. Këtë vit, 13 nga 16 Number Ones në Mbretërinë e Bashkuar u bashkuan me momente virale në platformë. Në mënyrë të ngjashme, 13 nga 18 këngët në krye të Billboard Hot 100 të ShBA-së ndoqën gjithashtu tendencat e nxitura nga TikTok-u.

Në Mbretërinë e Bashkuar, Lewis Capaldi ishte një nga artistët më të mëdhenj të këtij viti me dy këngët “Pointless” dhe “Wish You the Best” nga albumi i tij “Vertigo” që kryesuan listat. Capaldi e ka përshkruar veten si “Mbreti i TikTok-ut” dhe ka grumbulluar 8.4 milionë ndjekës që kur iu bashkua platformës, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Artistët më të mëdhenj në Mbretërinë e Bashkuar nga komuniteti TikTok-ut janë, pas Capaldi, Sam Smith, Central Cee, Anne Marie, Ed Sheeran, Prinz, KSI, Rolling Stones, Pink Pantheress dhe Calvin Harris.

Shumica nga dhjetë artistët më të ndjekur në TikTok janë femra dhe tregojnë ndikimin e madh që K-Pop ka mbi muzikën bashkëkohore në mbarë botën. Pas Loaizës, dhjetë llogaritë më të ndjekura të muzikantëve në platformë janë Selena Gomez, BLACKPINK, BTS, Feid, ENHYPEN, Karol G, Le Sserafim, NewJeans dhe Shakira. / KultPlus.com

Të ngjajshme