Të famshmit nderojnë viktimat e sulmuar në kishën e Teksasit

7 Nëntor, 2017 - 11:45 am

Të famshmit kanë përdorur mediet sociale për të dënuar të shtënat e tmerrshme në një kishë në Sutherland Springs të Teksasit, që la të vdekur 26 persona, duke përfshirë tetë anëtarë të së njëjtës familje dhe 20 të lënduar, shkruan Hello, përcjellë KultPlus.

Sipas njoftimeve, një i armatosur i vetëm me emrin Devin Patrick Kelley, 26 vjeçar, filloi të shtënat brenda Kishës së Parë Baptiste dhe u vra pas pak.

Këngëtarja Britney Spears ka shkruar në Twitter: “Më është thyer zemra nga informacionet që po vijnë nga Teksasi. Lutjet e mia shkojnë për komunitetin e Sutherland Springs”.

Kurse Mark Ruffalo ka shkruar : “Dashuri për njerëzit e dashur, familjet dhe shokët e atyre që humbën në të shtënat e Sutherland Springs. Ne jemi të gjithë së bashku”, ndërsa Lady Gaga shtoi: “Lutem për #SanAntonio dhe të gjitha familjet që po vuajnë humbjen e të dashurve të tyre. Do të lutem edhe për #GunControl”.

Këngëtarja Edge of Glory ishte i vetmi i famshëm që kërkoi që ligjet e armëve të ndryshonin pas kësaj ngjarje tragjike, me autorin Stephen King duke shkruar në Twitter: “Edhe sa njerëz duhet të vdesin para se të miratojmë ligje të duhura të kontrollit të armëve, mjaft më me lutje, ka ardhur koha të fillohet me ligjvënien ‘. Sarah Silverman shtoi: “S’kam fjalë, më është thyer zemra për Sutherland Springs, TX dhe për Amerikën e vitit 2017. Ju lutem, të bëhemi të gjithë së bashku, kur një avion rrëzohet, udhëtimi ajror bëhet në mënyrë eksponenciale më i sigurt për shkak të mësimeve të nxjerra, … asgjë”.

Megjithatë, Donald Trump ka thënë se incidenti nuk ishte të bënte me “gjendjen e armëve”, por kishte të bënte me shëndetin mendor. Duke folur në një konferencë shtypi, ai tha: “Ne kemi shumë probleme lidhur me shëndetin mendor në vendin tonë, ashtu siç kanë edhe vendet e tjera, por kjo nuk lidhet me gjendjen e armëve. Ky është një problem i shëndetit mendor në nivelin më të lartë. Është një ngjarje shumë e trishtueshme”, ka thënë Trump./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme