The Weeknd bojkoton “Grammy Awards”

12 Mars, 2021 - 9:30 am

The Weeknd zyrtarisht po bojkoton “Grammy Awards”.

Ylli i pop muzikës tha se nuk do të paraqesë më këngë në shfaqjen vjetore më prestigjioze të idnustrisë muzikore, pasi refuzoi ta nominonte atë për një çmim sivjet për këngën e njohur “Blinding Lights”, e cila kishte qëndruar në top 10 këngët më të mira në Billboard.

Lajmi vjen ndërsa organizata që qëndron pas organizimit të “Grammy Aëards” po përballet me vëzhgim mbi sistemin e saj të fshehtë të votimit dhe paragjykimet e pretenduara kundër artistëve me ngjyrë dhe atyre femrave.

Edicioni i 63-të i këtij spektakli do të transmetohet këtë të diel.

CNN ka kërkuar komentin e këngëtarit rreth kësaj, i cili i ka thënë se ai ka marrë parasysh mungesën e transparencës në procesin e votimit për çmimet më të dëshiruara.

Vetëm katër artistë me ngjyrë kanë fituar “Grammy” gjatë nëntë viteve të fundit. Hera e fundit kur një artisti me ngjyrë fitoi çmimin e rëndësishëm “Albumi i vitit”, ishte viti 2008, përkatësisht pianisti Herbie Hancock.

Një studim i Iniciativës së Përfshirjes USC Annenberg, i zbuluar të martën, zbuloi se interpretuesit me ngjyrë përfaqësonin rreth 38 për qind të të gjithë artistëve në Billboard Hot 100 nga viti 2012 në vitin 2020, por ata morën vetëm rreth 27 për qind të nominimeve të “Grammy” gjatë kësaj periudhe. Dhe vetëm 24 për qind e kandidatëve kryesorë të këtij viti për “Grammy” janë me ngjyrë.

I pyetur nga Times pse po bojkoton, Weeknd tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta”.

“Blinding Lights” është një nga pesë këngët numër një në Billboard në 30 vitet e fundit që nuk marrin një nominime nga “Grammy”, sipas Associated Press. Albumi në të cilin shfaqet kënga, “After Hours”, u prish gjithashtu.

Ylli i popit i lindur në Toronto, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, nuk është i vetmi artist që thërret për bojkotimin e mbrëmjes më prestigjioze të muzikës. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme