займ на карту онлайн потребительский кредит

Zëri melankolik i Lana Del Rey

8 Shtator, 2019 - 4:25 pm

Lana Del Rey, e lindur më 21 qershor 1985 njihet për muzikën e saj pop të prekshme, emocionuese që shpesh përfshin nostalgji për të kaluarën e Amerikës.

Del Rey së pari performoi nën emrin e saj të vërtetë të Lizzy Grant, por gjeti famë si Lana Del Rey në 2011 me një video muzikore të bërë për këngën “Video Games”.

‘Summer Wine’ dhe ‘Young and Beautiful’, janë dy nga super hitet e saja, si dy këngë shumë të dëgjuara dhe të pëlqyera nga publiku. Ato vazhdojnë të jenë të pranishme kudo pavarësisht se kanë kaluar disa vite nga plasimi i tyre në treg.

‘Born to die’ Albumi i parë me hite të mëdha i Del Rey ishte “Born to Die” i cili doli në vitin 2012. Pavarësisht kritikave albumi shiti më shumë se 7 milion kopje në të gjithë botën dhe është çertifikuar album platin nga RIAA. Del Rey ka marrë katër nominime për Grammy Award. “Lust for Life” u nominua si Albumi më i mirë Pop Vokal, ndërsa kënga e saj “Young And Beautiful” për filmin The Great Gatsby (2013) mori një nominim për këngën më të mirë të shkruar për Visual Media.

Del Rey është e njohur për zërin e saj unik dhe të pastër. Del Rey me hitet e saj ka marrë zemrat e shumë adhuruesve të muzikës në mbarë botën. / KultPlus.com

Të ngjajshme