Pesë ish-refugjatët e famshëm

20 Qershor, 2018 - 3:19 pm

20 qershori është Dita Botërore e Refugjatëve, dita kur OKB-ja njohu luftën dhe triumfin e njerëzve të zhvendosur në mbarë botën të cilët janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre me dhunë, paragjykim apo persekutim.

Për të shënuar këtë ditë, në vijim po ju paraqesim pesë të famshmit të cilët filluan jetën si refugjatë:

Freddie Mercury

Frontmani legjendar i bendit “Queen” lindi si Farrokh Bulsara nga prindërit indianë të cilët jetonin në protektoratin britanik të Zanzibarit, tani pjesë e Tanzanisë.

Në vitin 1964, familja e tij u larguar për t’i shpëtuar dhunës së Revolucionit të Zanzibarit, në të cilin popullsia vendase afrikane u ngrit kundër pakicave të ishujve Arab dhe Indianë, shkruan revista britanike “The Weekday”.

Mercury, atëherë 17 vjeç, dhe familja e tij filluan jetën e re në Middlesex, transmeton Koha.net.. Gjashtë vjet më vonë, ai do të takohet me kitaristin Brian May dhe bateristin Roger Taylor – dhe pjesa tjetër është histori.

Mila Kunis

Aktorja e Hollywoodit, Kunis, është lindur në Ukrainë në vitin 1983 kur vendi i saj ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik. Prindërit e saj, të shqetësuar nga liria e kufizuar politike dhe ekonomike në shtetin komunist, kërkuan strehim në Shtetet e Bashkuara në vitin 1991, kur aktorja ishte vetëm 7 vjeçe.

Më parë, Kunis pati folur rreth traumave të vitit të saj të parë në shkollë në New York, e paaftë për të folur anglisht. Ajo flet rrjedhshëm gjuhën ruse dhe shpesh jep intervista në gjuhën e saj amtare.

Andrew Sachs

Aktori, i cili është i njohur për portretizimin e një kamarieri të pafat spanjoll Manueli në “Fawlty Towers”, ka lindur në Berlin si Andreas Sachs, babai i të cilit ishte çifut ndërsa nëna katolike. Familja e tij është shpërngulur nga Gjermania në vitin 1938 për t’i shpëtuar rrezikut në rritje nga persekutimi nazist dhe është vendosur në veri të Londrës.

Rita Ora

Ora dhe familja e saj kanë ikur nga Kosova e shkatërruar nga lufta në vitin 1991, kur këngëtarja e famshme ishte vetëm 1 vjeç.

Në vitin 2013, Ora ka treguar se si ajo, motra e saj dhe prindërit e tyre kanë jetuar në një dhomë kur kanë arritur për herë të parë në Londër si refugjatë pa asnjë para, përcjell Koha.net. Megjithatë, ajo tha për London Evening Standard se vështirësitë e saj të fëmijërisë e bëri atë më të fortë.

“Ajo fjalë [refugjat] mban shumë paragjykime”, tha ajo. “Por, gjithashtu na bëri të vendosur për të mbijetuar”.

Henry Kissinger

Ish-sekretari i Shtetit Amerikan, Henry Kissinger, ka lindur në një familje hebreje-gjermane, e cila ka ikur nga regjimi nazist në vitin 1938, duke arritur në New York nëpërmjet Londrës kur ishte vetëm 15 vjeç.

Kissinger ka shërbyer në Korpusin e Kundërzbulimit të Ushtrisë Amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore, para se të hyjë në politikë.

Eksperti i politikës së jashtme, u bë këshilltari i sigurisë së Presidentit Nixon dhe mori çmimin Nobel për Paqe në vitin 1973 për rolin e tij në negociatat për përfundimin e Luftës së Vietnamit.

Kissinger nuk është i vetmi ish-refugjat që ka shërbyer si Sekretar i Shtetit. Madeleine Albright, femra e parë që është emëruar në zyre, iu dha azil në SHBA kur ishte 11 vjeçe pasi familja e saj iku nga persekutimi komunist në Çekosllovaki./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme