17 vjeçari bëhet piloti më i ri që fluturon i vetëm nëpër botë

Një 17-vjeçar u bë personi më i ri që fluturoi i vetëm nëpër botë me një avion të vogël. Mack Rutherford u ul më herët gjatë ditës në kryeqytetin bullgar, Sofj, ku filloi udhëtimi i tij, sipas faqes zyrtare të Rutherford dhe GëR. Ai u nis për herë të parë kur ishte ende 16 vjeç.

Rrugëtimi u shtri në 52 vende në pesë kontinente me një avion Shark ultra të lehtë të përgatitur posaçërisht me shpejtësi lundrimi që arrinte 300 km/h, sipas faqes së tij të internetit. Ai theu dy rekorde botërore, të mbajtura më parë nga motra e tij Zara Rutherford.

Ai u bë personi më i ri që ka fluturuar rreth botës i vetëm dhe gjithashtu personi më i ri që e ka bërë këtë në një aeroplan mikrolight. Rutherford tha se shpresonte se arritja e tij do të frymëzonte të rinj të tjerë për të ndjekur ëndrrat e tyre.

“Vetëm ndiqni ëndrrat tuaja, pavarësisht sa vjeç jeni, punoni shumë dhe ecni përpara për të arritur qëllimet tuaja,” tha ai. I frymëzuar për të fluturuar nga familja e tij, adoleshenti ishte vetëm 15 vjeç kur mori patentën e parë të pilotit, duke u bërë piloti më i ri në botë.

“Kur isha 15 vjeç, mora licencën time dhe isha më i riu në botë në atë moment. Dhe më pas, kur motra ime fluturoi nëpër botë, mendova, mirë, ka diçka për të cilën mund të përpiqem të përpiqem dhe të arrij,” ai tha për CNN më herët në gusht. /abcnews.al/ KultPlus.com