Apple përzgjedh lojën “Crazy Tire”, aplikacion i krijuar nga 22 vjeçarja kosovare

Albiona Ajeti është vajza 22-vjeçare nga Kosova, që po bën namin në tregun ndërkombëtar të teknologjisë. Ajo së bashku me vëllain e saj, Qendrimin kanë arratitur të krijojnë lojën “Crazy Tire”, e cila është përzgjedhur nga Apple.

Madje, prestigjozja “The Guardian” i ka dedikuar një artikull, duke e cilësuar shqiptaren si vajzën që po korr sukses në tregun e “burrave”.

Në një lidhje me Skype për “ABC e Mëngjesit”, Albiona ndau detaje të ndryshme lidhur me këtë lojë dhe si arriti në realizimin e saj.

“Lojën e kam zhvilluar vitin e kaluar bashkë me vëllaun tim. Ai ka bërë dizanjimin dhe unë kam bërë programimin.

Rrota është karakteri kryesor i rrotës dhe duhet ta kalosh nëpër vende të ndryshme, në mënyrë që të fitosh monedha. Kur rrota prek rraketën, kthehet në rraketë dhe ke mundësi të fitosh më shumë.

Kam parë tregun dhe kam vënë re që nuk ka pasur lojëra me platforma dhe në bazë të analizës që kam bërë tregu ka nevojë për lojëra të tilla.

Lancimi i lojës ka ndodhur në mënyrë natyrale, nuk ka qenë pjesë e asnjë konkursi. Ne thjesht e kemi paraqitur dhe Apple na e ka pranuar”, u shpreh ndër të tjera 22-vjeçarja./KultPlus.com