Si dukeshin adoleshentët 100 vite më parë

Moda në ditët e sotme është një formë pavarësie që ne mund të zgjedhim. Nuk është më aq rigoroz sa dikur dhe njerëzit nuk veshin më veshje tradicionale gjatë gjithë kohës. Por a mund ta imagjinoni se si mund të dukej një i ri një shekull më parë? Për disa nga këta nxënës, shkolla as nuk ekzistonte!

Ajo që ne tani e konsiderojmë antike, të lashtë, apo edhe të çuditshme ishte tendenca e modës e asaj kohe. Ata ishin jashtëzakonisht të bukur dhe na hapën sytë ndaj një jete që më parë mendohej të ishte ‘normale’ për të rinjtë në të kaluarën.

Anglia

Që atëherë, individët në Angli kanë zgjedhur paraqitjet e rastësishme. Megjithatë, ndikimet nga epokat viktoriane ishin ende të përhapura dhe zonjat ende i pëlqejnë fustanet, megjithëse ato kanë përparuar shumë nga fustanet e dredhur dhe të fryrë të asaj epoke.

Japoni

Shumë prej nesh janë të vetëdijshëm se japonezët vishen me kimono. Gjatë viteve 1880, kur qeveria inkurajoi veshjet e stilit perëndimor, uniformat e shkollës zunë vendin e dytë. Megjithatë, të rriturit dhe të moshuarit do të vazhdojnë të veshin veshje tradicionale në shtëpi pasi është më komode për ta. Uniforma e tyre më e njohur ishte ‘uniformat e marinarëve’, të cilat ishin të thjeshta për t’u prodhuar dhe që mendohej të ishin simpatike!

Polonia dhe Estonia

Adoleshentët estonezë na befasuan, ne nuk e promovojmë duhanin, por këto vajza ishin në flakë. Ato po kaloin një kohë të mirë dhe të mendosh se kjo ishte afërsisht 100 vjet më parë? Vajza e këndshme që duket nga Estonia, me veshjen e saj elementare dhe të hollë me trup të plotë, është e kundërta polare.

Austria dhe Luksemburgu

Veshja e marinarëve që çdo mashkull dëshiron të veshë është e mrekullueshme, e adhurueshme dhe e lezetshme. Veshjet e mëdha të kokës ishin gjithashtu të njohura gjatë asaj kohe.

SHBA

A mund të parashikoni se çfarë ndodhi në Amerikë? Shumica prej jush ndoshta mund të marrin me mend se çfarë ishin ata nëse do të shikonit albumet e vjetra të gjyshërve tuaj! Po, meshkujt kishin pamje mjaft tradicionale që ishin të njohura në të gjithë Europën, Anglinë dhe Amerikën (e mërzitshme, apo jo?). Indigjenët, nga ana tjetër, janë unikë dhe tërheqës.

Suedia dhe Finlanda

Kulturat finlandeze dhe suedeze, dhe rrjedhimisht tendencat e modës, janë të krahasueshme. Ata të dy veshin veshje marinari si dhe veshje të mrekullueshme, modeste.

Filipinet

Që nga kohërat e lashta, filipinasit janë veshur me stile të modës tropikale. Në të njëjtën kohë, ata shfaqin paraqitjet e tyre konvencionale, si dhe një kombinim të të dyjave. Sinqerisht nuk mund ta besoj që ky vend aziatik ka një pamje më të hapur se trendi i modës perëndimore të momentit!

Algjeria

Algjerianët mbajnë ende mbulesa tradicionale të kokës me mbështjellje rreth bustit.

Gjermania

Një fustan i bardhë me tyl dhe mëngë të lira te krahët ishte deklarata e modës për zonjat në atë kohë. Flokët e tyre janë stiluar shpesh me gërsheta të bukura, të cilat shumë zonja i pëlqejnë edhe sot. Meshkujt, natyrisht, u pëlqente të nxirrnin në pah kostumet e tyre të marinarëve.

Skocia dhe Irlanda

Skocezët e kanë pak më ndryshe pasi janë shumë më të lidhur me traditat e tyre sesa vendet fqinje. Siç e dimë të gjithë, burrat veshin fustanellë dhe kjo konsiderohet e përshtatshme në çdo kohë, si formale ashtu edhe joformale, në varësi të modelit, ngjyrave dhe stilit. Në të djathtë, ne shohim një shembull të modës së një vajze nga periudha kohore.

Argjentina dhe Meksika

Burrat kanë pamjen tradicionale të djemve në vitet 1900, ndërsa vajzat ndryshojnë në varësi të kombit. Ashtu si Frida Kahlo, e cila mbante një kapele të madhe me fjongo dhe kishte një prani të fortë (pasi nuk e promovonin buzëqeshjen në portrete atëherë!).

Indi

Gratë në Indi vazhdojnë të mbajnë sari edhe sot e kësaj dite. Por, në atë kohë, jo të gjitha zonjat indiane rrezatonin të njëjtën energji si kjo këtu! Ndërsa ky djalë ishte i veshur me kostum, por duket se nuk e kishin vënë re sepse kishte veshur pantallona të shkurtra me të.

Italia

Italianët ende tundin të njëjtën bukuri që bënin paraardhësit e tyre të romakëve. Por shekulli i 20-të ishte gjithashtu viti kur stilistët italianë filluan ngritjen e tyre, mes tyre Elsa Schiaparelli si dhe Coco Chanel.

Rusia

Rusët e dinë mirë se duken fantastike në këto fotografi. Vajzat kishin veshur fustane ngjyrë kafe me jakë të lartë me modele flokësh të rregullt, ndërsa djemtë kënaqeshin me uniformat. Kjo është ajo që ato menduan se ishte e lezetshme në atë kohë./KultPlus.com