Do të ngjitet në skenën e Francës, Elbenita Kajtazi këtë shfaqje ia dedikon të ndjerës Ajnishahe Halimit

Të jesh soprano e të mos e ëndërrosh rolin e Violetës është e pamundur, e kur ky rol të besohet në një ndër teatrot më të rëndësishme të Evropës, atëherë është emocion edhe më i madh, shkruan KultPlus.

Dhe nën petkun e Violetës do të paraqitet sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi e cila me shfaqjen La Traviata do të prezantohet në Opera National de Bordeaux të Francës.

Për tri mbrëmje, audienca franceze do të shijojë interpretimin e Kajtazit në rolin e Violetës, ku ky teatër tashmë ka ndarë datat 18, 21 dhe 26 shtator.

Mirëpo, sopranoja shqiptarë edhe në skenat e mëdha nuk po i harron njerëzit inspirues për të, dhe këtë shfaqje ka vendosë që t’ia dedikojë pikërisht Ajnishahe Halimit, e cila e quan si një grua që e ka inspiruar Elbenita Kajtazin.

KultPlus ju sjell të plotë dedikimin e Kajtazit, e cila është në prag të kësaj performance të rëndësishme për karrierën e saj. Violetta në këtë produksion vdes nga sëmundja e tmerrëshme e kancerit, sëmundje kjo e cila ka marrur jetën e shumë njerëzve në vitet e fundit! Efekti që kjo skenë arrinë është me të vërtetë i papërshkrueshëm e mua në çdo sekond të kësaj skene më kujtohet një njeri shumë i dashtun për mua e dashura ime Ajnishahe Halimi të cilën kjo sëmundje e morri shumë herët nga jeta!
Të gjitha këto shfaqje e këtë sukses ja dedikoj asaj, sepse ka qenë dhe do të mbetet gjithmonë një grua inspirim për mua!./ KultPlus.com