Pas 2 vitesh pauzë, mbi 2 mijë artistë mblidhen në Festivalin e Muzikës në Amstradam

Pas dy viteve pauzë ka hapur siparin “Amsterdam Dance Event”, Festivali vjetor i vallëzimit që zhvillohet në Holandë. Me kufizimet aktuale të koronavirusit të vendosura vetëm një muaj më parë, drejtorët e ADE Jan-Willem van de Ven dhe Meindert Kennis shprehen krenarë për rezultatet. Rreth 2,000 artistë, përfshirë Oliver Heldens dhe Dave Clarke, do të performojnë në 350 ngjarje.

Çdo vit, qindra mijëra njerëz nga e gjithë bota mblidhen në Amsterdam për të marrë pjesë në ngjarje.

“Gjatë përgatitjeve, ne vumë re se artistët ishin me të vërtetë të etur për t’u kthyer në punë. Shumë njerëz me të vërtetë prisnin derisa ne, ose [Kryeministri Mark] Rutte, të vendosnim nëse ADE mund të ndodhte,” tha Van de Ven. “Ne duam që sa më shumë njerëz të jetë e mundur të mblidhen dhe të fillojnë industrinë përsëri.”

Për shkak të kufizimeve të koronavirusit, ADE duket pak më ndryshe nga vitet e tjera. Vetëm 75 përqind e numrit maksimal të vizitorëve janë të mirëpritur në ngjarje të mbyllura, njerëzit duhet të tregojnë një leje hyrjeje për koronavirusin dhe festat janë vetëm midis orës 6:00 të mëngjesit. dhe mesnate. Sipas një zëdhënësi të ADE, ky kufizim i fundit ishte veçanërisht sfidues, pasi lejet duhej të konvertoheshin nga nata në ditë.

Në fund të Festivalit do të shpallet edhe DJ më i mirë. Vitin e kaluar, David Guetta u emërua numri një në listë, për herë të dytë, në ngjarjen e zhvilluar virtualisht. /oranews/ KultPlus.com