“Dil moj nënë lajmëro dasmorët, se do shkoj unë partizane…”

KultPlus ju sjell këngën “Nënë moj do pre gërshetin”, të Vaçe Zela. Sjell mjaft bukur nga Anjeza Shahini.


na na na na na naaaaaa….
nene moj do pres gershetin
e do dal malit perpjete
shoke e shoqe po ma presin
na ta bjeshk ku puthin rete

dil moj nane lajmero dasmoret
se do shkoj une partizane
mos me bej nuse zakoni
do marr pushke ne male te dal

Ref.:
ne mu t’ka ky rrip i pushkes
nene moj ne shi e n’er
do ta lidhe ne balle te luftes
do ta lidhe ne balle te luftes
me gershetin tim te prer
o mori nan
do ta lidhe ne balle te luftes
do ta lidhe ne balle te luftes
me gershetin tim te prer
o moj nan

ne te marrt malli per mua
dil degjo krismat nga mali
mbi lirin asgje nuk dua
se jam nuse partizani

mos i pyet zogjt neper pyje
ku kam qene e ku skam qene
gjurme me gjurme do le ca yje
te me gjesh kudo moj nane./KultPlus.com

‘Në shkollën e trishtimit jam nxënësja më e mirë’

Anjeza Shahinin shumë moti nuk e kemi parë në skenat shqiptare.

Këngëtarja e cila e para përfaqësoi Shqipërinë në Eurovizion dhe arriti një rezultat të mahnitshëm, ka kohë që nuk ka dalë me një projekt muzikor.

Shahini në repertorin e saj muzikor ka plot këngë të cilat ne i dëgjojmë.

Sonte po e sjellim një bashkëpunim mes Anjezës, Aida Barakut dhe Armend Rexhepagiqit, këngën “Nxënësja më e mirë”. Kënga u këndua para më shumë se dhjetë vitesh në festivalin Kënga Magjike.

Tekstin e këngës e realizoi Baraku, melodinë Armend Rexhepagiqi dhe Anjeza e performoi këngën për të marrë më pas Çmimin e Kritikës. / KultPlus.com