Fuqia e këngës ‘Ante i tokës sime’ (VIDEO)

Një këngë e njohur në trojet shqiptare, “Ante i tokës sime” ka një gjak shqiptar.

Kënga e njohur nga Rovena Dilo e sjellë para disa vitesh në skenën e Festivalit të Këngës në TVSH erdhi e fuqishme para një publiku që e priti mirë.

Një këngë për shqiptarët dhe për trojet shqiptare që me vite u ndanë nga njerëzit e ndryshëm të historisë, e solli Rovenën ndoshta në kulmin e karrierës së saj deri në atë kohë.

Tekstin e këngës e ka shkruar Rovena ndërsa muzikën e kanë realizuar Ardit Gjebrea dhe Alfred Kaçinari.
Edhepse kënga ka 18-të vite qëkur u realizua gjithmonë ndjehet si këngë e re dhe e realizuar së voni. Nostalgjia është e madhe me këtë këngë. / KultPlus.com