Samantha Cristoforetti, astronautja e parë evropiane në komandën e ISS

Italiania Samantha Cristoforetti do të jetë astronautja e parë europiane që do të marrë komandën e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar (ISS), gjatë misionit të saj të planifikuar për në vitin 2022, njoftoi sot Agjencia Europiane e Hapësirës (ESA) në një deklaratë, përcjell KultPlus.

Cristoforetti, 44 vjeçe, një ish-pilote luftarake, është astronautja e parë italiane.

Ajo do të niset drejt ISS së bashku me astronautët e NASA-s, Kjell Lindgren dhe Bob Hines, nga Florida (SHBA).

Shefi ekzekutiv i saj, Josef Aschbacher, tha se emërimi “është një burim frymëzimi për një brez të tërë që aktualisht aplikon për t’u bashkuar me Korpusin e Astronautëve të ESA-s”.

Kjo do të jetë hera e dytë në ISS për astronauten, e cila ka vendosur rekordin për qëndrimin më të gjatë në hapësirë ​​për një grua në një mision: ajo kaloi 199 ditë në orbitë, në 2014 dhe 2015.

Në fund të marsit, ESA nisi një fushatë rekrutimi për klasën e saj të ardhshme të astronautëve.

Samantha Cristoforetti i përket asaj të vitit 2009, si francezi Thomas Pesquet.

Aktualisht në ISS, ky i fundit do të marrë komandën në fund të misionit të saj. / KultPlus.com