Një skulpturë e August Rodin u shit për 100 mijë euro

Një skulpturë të cilën skulptori August Rodin ia kishte dhënë piktorit Claude Monet është shitur në ankand për 108 mijë euro, përcjellë KultPlus.

Këtë lajm e a bërë të ditur shtëpia e ankandit Besch Cannes. Kjo copë unike e llaçit u ble nga Muzeu Marmottan Monet në Paris. Ajo ishte vlerësua mes 80,000 dhe 100,000 euro.

Skulptura ishte ekspozuar së fundit në këtë muze gjatë një ekspozite të përkushtuar koleksionit Monet.
Nënshkruar dhe dedikuar “mjeshtrit të madh Claude Monet”, kjo skulpturë e vogël, e cila daton nga 1896, ishte pjesë e shumë veprave të vëna në shitje nga pasardhësit e Claude Monet./ KultPlus.com