Vdes aktorja turke me prejardhje shqiptare

 

Kinematografia turke ka humbur edhe një prej ikonave të saj.

Ka ndërruar jetë pas një sëmundje të rëndë aktorja turke me prejardhje shqiptare, Aysen Gruda.

E lindur më 22 gusht 1944 në Stamboll nga një familje shqiptare, aktorja është konsideruar si ikona e filmave dhe serialeve të Turqisë.

Aysen Gruda dhe Kemal Sunal

Ayşen Gruda u shfaq në disa muzikale si “Mum Sondu”, “Deve Kuşu Kabare”, “Hababam Sınıfı Muzikali”, “Yedi Kocalı Hurmuz”.

Roli i saj në skemën e saj “Domates Guzeli Nahide” fitoi atë pseudonimin “Domatja bukuroshe”.

Aysen Gruda

Ajo u shfaq në mbi 100 filma, duke përfshirë klasike si Tosun Pasha, Sut Kardesler, Gulen Gozler, Sabanoglu Saban, Hababam Sınıfı dhe Neseli Gunler.

Gruda kohët e fundit ka luftuar me kancerin në pankreas gjersa ndërroi jetë në moshën 74-vjeçare. /Telegrafi/KultPlus.com