Mediat angleze shkruajnë për Elbenita Kajtazin dhe konkursin ’BBC Cardif Singer of the World”

Këngëtarë të shumtë po qëndrojnë të karantinuar në një hotel ku po bëjnë përgatitjet rreth ‘BBC Cardiff Singer of the World’. Njëra ndër këta këngëtarë është edhe sopranoja nga Kosova, Elbenita Kajtazi e cila aktualisht po praktikon për konkursin më të madh të këngës, shkruan KultPlus.

Momentalisht, këngëtarë të shumtë të operës janë duke praktikuar për konkursin më të madh të këngës që do të ndodhë në jetës e tyre.

Disa interpretues të tjerë janë në karantinë në dhomat e afërta, që do të thotë se një pjesë e hotelit aktualisht është shtëpia e disa prej zërave më të mirë në botë. Kurse, sopranoja e njohur kosovare Elbenita Kajtazi-Halimi, për mediat angleze, thotë se mënyra për të kaluar karantinimin është të bësh 10,000 hapa në ditë brenda katër mureve të dhomës.

Halimi thotë se ajo ndjen se periudha e qetësisë së detyruar në karantinë ka disa përfitime por ka ende shumë punë për të bërë.

“Unë po punoja për të kënduar dhe për të shënuar pesë orë në ditë para se të merrja këtë fluturim këtu, kështu që më duhej kësaj radhe të relaksohesha pak.”

Halimi ka një përzgjedhje këngësh për të interpretuar në konkurs në tetë gjuhë të ndryshme, kështu që ajo po kalon pjesën më të madhe të karantinës së saj duke u siguruar që të dijë të gjitha fjalët për secilën pjesë të muzikës. Ajo nuk po e shijon ushqimin e lënë në një qese letre në derën e saj çdo ditë, por megjithatë ajo përmbajtjen nuk e fajëson.

“Unë mendoj se janë gjithashtu emocionet e konkursit që nuk më lejojnë të shijoj ushqimin. Këto flutura i kam në bark ”.

Për Halimin, shqetësimi tejkalohet nga entuziazmi i saj për të qenë personi i parë nga vendi i saj që shkoi në këtë fazë të konkursit. Ajo filloi të këndonte në moshën shtatë vjeçare gjatë Luftës së Kosovës 1998-1999, duke zbuluar se këndimi e qetësonte atë mes tmerreve që ajo dhe familja e saj po përjetonin.

Ata ikën në Shqipëri si refugjatë, së pari duke qëndruar në një kamp belge refugjatësh.

“Unë kisha shumë frikë dhe kur këndova ajo më ndihmoi t’i shpëtoja realitetit”, ka thënë ajo. / Ineës.co.uk / KultPlus.com