Flamuri i Republikës së Kosovës vendoset te Liqeni i Ujmanit

Lëvizja “Politike” ka bërë sot vendosjen e flamurit të Republikës së Kosovës te Liqeni i Ujmanit, shkruan KultPlus.

Ky aktivitetet simbolik kishte për qëllim të tregoj qartë se Ujmani dhe Trepça i përkasin territorit të Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj.

Bekim Ibishi, përmes një statusi në Facebook ka njoftuar për këtë aktivitet, teksa është shprehur se asnjë shtet apo entitet s’mund të ketë pretendime mbi Liqenin e Ujmanit dhe Trepçën.

“Ne përmes këtij aktiviteti simbolik i informojmë përfaqësuesit tanë me legjitimiteti të diskutueshëm, të cilët po marrin pjesë në Dialogun që po zhvillohet në ShBA se çka jep Republika e Kosovës, Serbisë? Republika e Kosovës dhe qytetarët e saj, Serbisë në vend të hakmarrjes dhe territorit të shumë kërkuar, ne i japim vetëm fqinjësi të mirë dhe asgjë me tepër”, ka shkruar Ibishi. / KultPlus.com