Pavijoni i Kosovës prezantohet nesër në Bienalen e Venedikut

Republika e Kosovës po merr pjesë për herë të pestë në Ekspozitën e 59-të Ndërkombëtare të Artit – La Biennale di Venezia me ekspozitën madhore vetjake të Jakup Ferrit.

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka njoftuar se hapja e ekspozitës do të bëhet nesër në ora 16:30.

Pavijoni i Kosovës do të kurohet nga Inke Arns, dhe komisionere e pavijonit te RKS-së është Alisa Gojani-Berisha.

Ferri do të prezantohet me projektin “The Monumentality of the Everday”.

Jakup Ferri njihet si artist mjaft unik në punën e tij, i cili deri më tashti është prezantuar me ekspozita brenda dhe jashtë vendit.

Klikoni KËTU për më shumë informata./ KultPlus.com