Biblioteka universitare e ndërtuar që të qëndrojë 400 vjet fiton çmimin britanik për arkitekturë

Një bibliotekë universitare e përshkruar si “mishërimi” i ndërtimit të qëndrueshëm është vlerësuar me çmimin më eminent të arkitekturës në Mbretërinë e Bashkuar.

Instituti Mbretëror i Arkitektëve Britanikë (Riba) ka shpallur Bibliotekën e Re të Kolegjit Magdalene në Kembrixh, fituese të Çmimit Riba Stirling 2022.

E vendosur brenda ambienteve të kolegjit në qendër të Kembrixhit, biblioteka moderne 24-orëshe u projektua nga Niall McLaughlin Architects me qëllim që të zgjasë 400 vjet, shkruan The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti i Riba Simon Allford e përshkroi dizajnin e ndërtesës si “mishërim” të arkitekturës së qëndrueshme.

“Një mjedis unik me një qëllim të qartë – Biblioteka e Re në Kolegjin Magdalene është arkitekturë e sofistikuar, bujare, që është ndërtuar për të qëndruar. Krijimi i një ndërtese të re që do të zgjasë të paktën 400 vjet është një sfidë e rëndësishme, por një sfidë që Niall McLaughlin Architects është ngritur me aftësinë, kujdesin dhe përgjegjësinë maksimale” tha ai.

Arkitekti, Niall McLaughlin, tha se universiteti i kërkoi atij të ndërtonte një bibliotekë për një kohë të gjatë dhe të përdorte burimet me mençuri.

“Biblioteka e Kolegjit Magdalene është një vepër e shumë duarve dhe shumë mendjeve. Kolegji krijoi mundësinë për sukses në mënyrën se si e nisi dhe menaxhoi projektin. Gjatë gjithë procesit të zhvillimit, ekipi ynë u mbështet dhe u pyet me forcë në vendimet tona”, tha ai.

Pamja e jashtme e bibliotekës përbëhet nga çatitë me dy çati, dritare me gjurmë dhe tulla elegante teksa brenda, studentët mund të shijojnë dhoma të gjera leximi, tavolina private të vendosura në dritare dhe zona të ngushta për shkallët dhe raftet e librave./ KultPlus.com