‘Ariu i Artë’ shkon për filmin “Alcarràs” nga Carla Simon në Festivalin e Filmit të Berlinit

“Alcarras” nga Carla Simon fitoi ”Ariun e artë” si filmi më i mirë në Festivalin e Filmit të Berlinit, njoftoi juria.

Filmi tregon historinë e betejave të përditshme të një grupi fermerësh pjeshkësh në Spanjë dhe se si ata janë shtyrë në prag të ekzistencës së tyre.

Tetëmbëdhjetë filma ishin në garë për ”Ariun e artë” për filmin më të mirë.

Juria drejtohej nga regjisori hollivudian M Night Shyamalan.

Berlinale e këtij viti është e hapur për publikun, por nën kufizimet e koronavirusit që do të thotë se teatrot do të jenë vetëm gjysmë të mbushura dhe do të pranohen vetëm ata që janë vaksinuar kundër koronavirusit ose janë shëruar së fundmi nga Covid-19.

Çmimi “Ariu i Argjendtë” për regjinë më të mirë shkoi për regjisoren franceze, Claire Denis për filmin “Avec amour et acharnement”.

Regjisori koreano-jugor Hong Sangsoo fitoi Çmimin e Madh të Jurisë për filmin “The Novelists Film”.

Çmimi i jurisë shkoi për filmin meksikan “Robe of Gems” me regji të Natalie Lopez Gallardo.

Çmimi “Ariu i argjendtë” në kategorinë e aktores më të mirë në rolin kryesor i takoi aktores me origjinë turke, Meltem Kaptan për rolin e saj në filmin “Rabiye Kurnaz kundër George W. Bush”.

Çmimi prej 40 mijë eurosh për dokumentarin më të mirë shkoi për filmin “Ditarët e Mianmarit”, i cili tregon kryengritjen kundër grushtit të shtetit në Mianmar në vitin 2021.

Në festival do të shfaqën 256 filma nga 69 vende.

Ditët e audiencës fillojnë pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve dhe i gjithë festivali mbyllet të dielën./ KultPlus.com