Aktoret largohen nga ceremonia e César kur Polanski nderohet me çmim (VIDEO)

Disa aktore janë larguar nga ceremonia e ndarjes së çmimeve César në Paris, pasi Roman Polanski, i cili u dënua për përdhunim të një 13 vjeçari në 1977, fitoi çmimin për regjisorin më të mirë.

Çmimet – ekuivalenti i Oscars në Francë – janë përcjellë me shumë në polemika pasi “An Officer and a Spy” e Polanskit morri 12 nominime.

Regjisori polako-francez u largua nga SHBA-të pas dënimit të tij për përdhunim në vitet e 70’ta.

Ai qysh atëherë është përballur me akuza të tjera për sulm seksual.

“An Officer and a Spy”, flet për aferën e Dreyfus në Shekullin e 19-të në Francë dhe fitoi një total tre çmime në këtë ceremoni.

Polanski dhe anëtarët e ekuipit të tij nuk morën pjesë në këtë ngjarje, përderisa vet regjisori më parë kishte thënë se frikësohet për sigurinë e tij. / Klan Kosova / KultPlus.com