Galeria ‘Firstsite’ në Colchester fiton çmimin ‘Muzeu i Vitit’

10 vjet pasi u hap, galeria e artit ‘Firstsite’ në Colchester ka fituar çmimin ‘Muzeu i Vitit’, transmeton KultPlus.

Çmimi prej 100,000 paund iu dha drejtorit të organizatës Essex, Sally Shaw, në një ceremoni në Muzeun Shkencor të Londrës të martën.

Kjo qendër është vlerësuar për punën e saj në komunitet, të tilla si ofrimi i ushqimeve falas në shkollë për fëmijët gjatë festave dhe dërgimi i paketave të artit.

Drejtoresha e ‘Art Fund’, Jenny Waldman tha se kjo galeri “i tejkaloi të gjitha pritjet tona”.

Ajo shtoi se Firstsite ishte “një shembull i shquar i inovacionit dhe integritetit”.

Waldman shpjegoi: “Në thelbin e tyre është arti i fuqishëm, i angazhuar bashkëkohor, i vendosur në një galeri që i jep hapësirë ​​të gjithëve, nga artistët, stafi i NHS deri tek familjet lokale dhe grupet e refugjatëve.

“Këtu është një organizatë e vogël me mendime të mëdha që kujdeset për komunitetin lokal. Këtu është përsosmëria e Essex.”-shtoi ajo./KultPlus.com