Diana Ndrenika: Populli nuk rezistoi dot për shembjen e Teatrit, shkatërrimi të ndalej me votë popullore

Vajza e Robert Ndrenikës i është rikthyer debatit për Teatrin duke kritikuar popullin shqiptar si të nëpërkëmbur dhe të shtypur pasi nuk rezistoi dot për të ndalur shembjen e godinës.

Diana Ndrenika thotë se shkatërrimi i Teatrit duhej ndalur me votë popullore teksa shteti duhet që të shpallë lista të patjetërsueshme të ndërtesave primare historike e kulturore.

STATUSI NGA DIANA NDRENIKA:

Sa popull i shtypur e i neperkembur jane shqiptaret! Iu shkaterrojne trashegimine e tyre kulturore e historike e nuk reagojne. Ministria e Kultures shpall Monument Kulture shtepine e arkitektit Maks Velo nderkohe qe heq nga listat e ndertesave te mbrojtura e shemb godinen e Teatrit Kombetar. Me shume se nje paradoks! Nderhyet dhunshem ne zonen e mbrojtur te qendres historike te qytetit duke shkaterruar kujtesen emocionale e historike te kombit, vazhdimesine e trashegimine. Ne te vertete shkaterrimi e dhunimi i asaj zone filloi qe me ngritjen e bunkerit çiban simbol te diktatures qellimisht per t’i hapur rrugë shkaterrimit e gllaberimit te atyre pak shesheve publike qendrore qe i kane mbetur Tiranes. Dhe populli i shtypur e i frikësuar deri ne palce nuk rezistoi. Qe ne ate moment ishte e domosdoshme te ndalej shkaterrimi me vote popullore. Eshte me se e domosdoshme qe ky shtet (pavaresisht vullneteve e orekseve subjektive te pushtetmbajtesve te radhes) te shpalle lista te patjetersueshme te ndertesave te rendesise primare historike e kulturore. /KultPlus.com