Ikona e muzikës shqiptare, Parashqevi Simaku feston ditëlindjen e 54-të

Njëra ndër ikonat e muzikës së lehtë dhe popullore shqiptare feston sot ditëlindjen e 54-të. Më zërin e saj të mahnitshëm, Parashqevi Simaku fitoi shumë shpejt zemrat e popullit shqiptar, shkruan KultPlus.

Ajo edhe sot mbahet në mend për gjithçka që dha në skenë para viteve të 90-ta.

Parashqevi Simaku u lind në Kavajë më 1 shtator 1966 dhe më pas u shpërngul në Durrës. Ajo që e vogël filloi të këndojë, duke bashkëpunuar me kompozitor të talentuar. Këndoi shumë në festivale edhe koncerte e pranverës.

Në 1988 fiton çmimin e parë të Festivali i 27-të i Këngës në RTSH me këngën e duam lumturinë, kompozuar nga Pirro Çako. Pas vitit 1991 ajo largohet edhe jeton në SHBA, duke u marr edhe atje me muzikën, dhe duke nxjerr një album të ri. Hera e fundit që u shfaq në Shqipëri ka qen viti 1996 në Festivali i 35-të i Këngës në RTSH si e ftuar.

Disa nga këngët që Parashqevi Simaku këndoi përballë publikut shqiptar janë: Gëzimi i shtëpisë së re (1983), Në moshën e rinisë (1985), Një mëngjes (1986), Kur lulëzon bliri (1986), Me sytë e tu (1987), Çdo mëngjes, Çdo gjë bashkë ne e ndajmë, Buzë detit jemi rritur, Bashkëmoshatarët (1987), Koha nuk na pret (1987), E duam lumturinë (1988) e shumë të tjera./ KultPlus.com