Serbia publikon film propagandistik imagjinar për “krimet shqiptare” gjatë luftës në Republikën e Kosovës

Filmi dokumentar me metrazh të gjatë “Nëntëdhjetë e tetë” nga seriali “Dosja e Kosovës”, i cili po realizohet bashkërisht nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Radiotelevizioni serb, ka pasur premierë në Kinematekën Jugosllave të martën në mbrëmje.

Siç thuhet në shkrimin e gazetës serbe “Tanjug”, ky film sjell dëshmitë tronditëse të viktimave dhe rindërtimin e atyre ngjarjeve tragjike në Rethymno, Opterusa dhe Rahovec në korrik 1998.

Autorët e këtij filmi gjatë gjithë kohës po propagandonin se si shqiptarët dhe UÇK-ja “ka kryer krime” ndaj Serbisë, duke mos e përmendur për asnjë moment faktin se janë më shumë se 1600 persona që akoma konsiderohen të zhdukur nga lufta e fundit në Republikën e Kosovës.

Disa prej masakrave më të njohur nga Lufta e Kosovës

Më 15 janar të vitit 1999, forcat serbe vranë 45 civilë shqiptarë në Reçak të Komunës së Shtimes.

Masakra e Jasharajve me 5,6 e 7 mars të viti 1998 ku forcat paramilitare serbe hynë në fshatin Prekaz dhe vrasin e masakrojnë 56 antarë të lagjes Jashari, mesin e tyre vritet edhe legjenda e kombit Adem Jashari.

Me 28 mars 1999 forca të armatosura hynë në fshatin Izbicë të Komunës së Skenderajt, ku kryejnë krime duke mos lënë anash as fëmijë, gra e pleq.

Ndërkaq, më 5 prill i viti 1999 ku forca të armatosura hynë në fshatin Rezallë të Komunës së Skenderajt, ku kryejnë krime duke mos lënë anash as fëmijë, gra e femije.

Në burgun famëkeq të Dubravës në komunën Istogut, që nga muaji dhjetor i vitit 1998 dhe sidomos qershori i vitit 1999 netët dhe ditët e ferrit nuk do të harrohen kurrë. Të gjitha këto barbari ishin të vështira për të gjithë ata shqiptarë që ishin të burgosur.

Më 25 mars, ushtria serbe kreu masakrën mbi fshatarët e Krushës së Madhe duke lënë kështu 105 të vrarë.

Masakra në Studime të Vushtrrisë, ku forcat paramilitare serbe, më 2 maj të vitit 1999 vranë 140 civilë shqiptarë, do të mbahet mend edhe për një akt të guximshëm të një gruaje, e cila në mënyrën më fatlume kishte shpëtuar fëmijën e vet 2-vjeçar, të cilin paramilitarë serbë ia kishin rrëmbyer nga krahu saj dhe për t’ia kthyer i kërkonin para. /KultPlus.com

Foto nga Masakra e Reçakut