Vdes Fred White, ish-bateristi i grupit “Earth, Wind & Fire”

White i lindur në Çikago ishte një nga anëtarët e parë që iu bashkua grupit të themeluar nga vëllezërit e tij më të mëdhenj Maurice dhe Verdine, transmeton KultPlus.

Basisti Verdine tha se vëllau i tij “i mahnitshme e i talentuar” tani po “i binte daulleve me engjëjt”.

Ndër homazhet për White, këngëtari Lenny Kravitz e quajti atë një “mbret të vërtetë” dhe tha se ishte “i bekuar” që ishte ndikuar prej tij.

White filloi ti binte daulleve në moshën nëntë vjeçare dhe u shfaq në albumin e tij të parë ‘Donny Hathaway’s Live’, kur ishte vetëm 16 vjeç.

Në vitin 1974, ai iu bashkua “Earth Wind & Fire”, hitet më të njohura të të cilit përfshijnë ‘Shtatori’ dhe ‘Boogie Wonderland’.

Një vit më vonë, grupi fitoi famë me albumin “That’s the Way of the World”.

Albumi u bë më i shituri i të gjitha kohërave, me më shumë se 90 milionë disqe të shitura në mbarë botën.

Me kalimin e viteve grupi fitoi gjashtë çmime ‘Grammy’ dhe katër ‘American Music Awards’, si dhe hyri në ‘Rock and Roll Hall of Fame’ në 2000 dhe fitoi një yll në ‘Hollywood Walk of Fame’.

Vdekja e Fredit u njoftua në rrjetin social Instagram nga Verdine White, i cili nuk dha një shkak.

“Familja jonë është e pikëlluar sot me humbjen e një anëtari të mrekullueshëm dhe të talentuar të familjes, vëllait tonë të dashur Frederick Eugene ‘Freddie’ White”, ka shkruar ai.

Përveç suksesit të tij në bateri, White ishte një vëlla i mrekullueshëm, i cili ishte “gjithmonë argëtues dhe i lezetshëm”, shtoi ai.

“Ne gjithmonë mund të mbështetemi tek ai për ta bërë më të lehtë një situatë në dukje të keqe! Ai do të jetojë në zemrat tona përgjithmonë, prehu në paqe i dashur Freddie!”

Si përgjigje, Kravitz shkroi: “Duke dërguar dashurinë time dhe ngushëllimet më të thella për ju dhe familjen.

“Isha i bekuar që isha në praninë e tij dhe i bekuar që isha ndikuar prej tij. Një mbret i vërtetë. Pusho në paqe.” / KultPlus.com