Me moton “Të ngriteni” fillon edicioni i 19-të i festivalit ‘ReMusica’, trajtohet shpresa dhe nevoja për ringjallje

Suada Qorraj

Minutat e para të festivalit “ReMusica” këtë vit filluan ndryshe, nuk kishte një sallë të mbushur me njerëz, nuk mund të dëgjoje duartrokitjet, e as të shihje emocionet në fytyrat e publikut. Ishin Donika dhe Viktori ata që përmes një video bënë shpalosjen e programit të katërmbëdhjetë netëve të festivalit, nën moton “Të ngriteni”, që në vetvete përmban një qëllim të vetëm, shpresën dhe nevojën për ringjallje, shkruan KultPlus.

Të ulur përballë një publiku që nuk e shihnin dot, në skenën prestigjioze të sallës Het Concertgebouw Amsterdam, katërshja e grupit Ebonit Saxophone Quartet, Dineke Nauta, Alberto Tara Alcaniz, Paulina Culesza dhe Matuesz Pusiewicz, shënuan hapjen e edicionit të 19-të të ReMusicas.

Mbrëmjen e filluan me tingujt e kuarteti të vargjeve të operës 44 të Mendelssohnit, vepër kjo që kishte një melodi të lehtë e tepër sensuale. Katërshja e ansamblit përmes lojës me sakosofonët tyre, përcollën ndjeshmëri dhe frymëzim përgjatë interpretimit të kësaj vepre.

Duke mos ju larguar një prej elementeve që e bënë “ReMusica” të veçantë, përfaqësimit të krijimtarisë së kompozitorëve shqiptar, ansambli Ebonit Saxophone Quartet, në mes të heshtjes, dritave që mbushin skenën dhe i jepnin asaj ngrohtësinë e magjinë që i nevojitej, solli përballë ekraneve të publikut, që nuk kufizohej në një shtet të vetëm, veprën monumentale “Humorusques” të Rafet Rudit.

Në sallën ku artistët kishin nuk kishin ndërruar vendet që nga fillimi i këtij festivali, tashmë kishin filluar të dëgjoheshin tingujt e parë të sonatës së Bartokut, “Transylvanian Dances”. Kjo vepër ishte shkruar në vitin 1915 kur kompozitori kishte mbledhur meloditë popullore të Rumanisë, nga shtëpia e bastionit legjendar të vampirëve në Translivani.

Njëlloj sikur historia e sonatës, që është po aq e jashtëzakonshme sa dhe e mistershme, ishin edhe minutat përgjatë të cilave kjo vepër kishte pushtuar sallën e zbrazët, e ekranet e secilit prej nesh.

Ansambli Ebonit Saxophone Quartet ndonëse larg Prishtinës, vendit ku që nga ditët e para të organizimit të këtij festivali duhej të vinin e të shënonin hapjen e këtij festivali, shprehen të lumtur për faktin që arritën të merrnin pjesë në edicionin e tij online.

“Disa muaj më parë ne u ftuam nga drejtoresha artistike e ReMusica Festival, Donika Rudi për të ardhur në Kosovë, Prishtinë për të luajtur koncertin e hapjes. Fatkeqësisht për shkak të pandemisë COVID -19, ne nuk mund të udhëtonim dhe të takonim audiencën kosovare personalisht. Sidoqoftë ne jemi shumë mirënjohës për organizimin mahnitës të ReMusica i cili doli me një edicion sekular në internet të festivalit”, kanë deklaruar ata për KultPlus.

Por, nata e parë e “ReMusica” nuk përfundoi këtu, për publikun tashmë ishin përgatitur të luheshin vepra që i kishin qëndruar kohës, por dhe të atilla që në sallën Het Concertgebouw Amsterdam patën premierën e parë.

Katërshja e ansamblit tashmë kishte filluar të luante tingujt e parë të veprës “Po vijn’ krushqit”, duke shënuar kështu edhe premierën e saj. E shkruar posaçërisht për festivalin “ReMusica”, vepra e kompozitorit shqiptar Kushtrim Gashi, përmbante në vete elemente të këngëve të vjetra që luheshin në dasmat shqiptare.

Gashi ka treguar se këtë vepër fillimisht e kishte punuar për ansambël vokal, e më pas e kishte përpunuar edhe për kuartet të saksofonave. Sipas tij pjesa që është luajtur mbrëmë është e njohur për ne, por tashmë i është shtuar fryma aktuale.

“Në  fakt këtë vepër e pata punuar edhe për ansambël Vokal, e meqenëse ishte kohe e shkurtë, kam bërë pastaj një përpunim edhe për Kuartet Saxofonave, që në fakt i bie, ka qenë premierë për këtë Kuartet. Pjesa është në fakt e njohur për ne, por jam munduar pakëz me e sjell ne një fryme ma aktuale, por edhe që i përgjigjet instrumentit, në këtë rast, Saksofonit. Prej ritmit tradicional, ballakanas në përgjithësi, që është 7/8, kam kthyer në ritmin e rregullt 4/4, e që është pakëz më e kapshme edhe për vet Kuartetin, pavarësisht qe ata ishin tepër profesionist” ka thënë ai.

Drejtoresha e këtij festivali, Donika Rudi shprehet e lumtur që nata e parë e “ReMusica” kishte filluar me ansamblin profesional Ebonit Saxophone Quartet. Njëkohësisht ajo e konsideron një privilegj të madh, faktin që hapja e festivalit u bë nga dy vepra të mrekullueshme kosovare.

“Koncert fantastik nga ansambli Ebonit Saxophone Quartet në hapje të edicionit të 19 të ReMusica Festival! Jemi shume të lumtur që i kishim në hapjen e ReMusicas këtë vit një ansambël të tillë, aq profesional dhe aq të përgatitur. Jemi të lumtur që ndër të tjerash kishim dy vepra të mrekullueshme nga Kosova, e posaçërisht ajo e kopozitorit Kushtrim Gashi që ishte vepër e porositur dhe premierë në ReMusica”, ka thënë Rudi për KutlPlus.

Ajo nuk ka lënë pa përmendur edhe faktin që nata e parë e festivalit ndërkombëtar “ReMusica” është përcjellur nga një numër i madh i njerëzve në shtete të ndryshme të botës.

Festivali që për më shumë se një orë kishte përçuar kënaqësi e në të njëjtën kohë magjinë që mbante salla prestigjioze e Amsterdamit, shëmoi përfundimin e saj nën tingujt e kuartetit të saksofonit.

Krejt në fund Ebonit Saxophone Quartet shtoi se ishte një nderë që kishte bërë regjistrimin e koncertit në sallën e bukur të Concertgebouw në Amsterdam, mirëpo ata mezi presin që vitin tjetër të jenë prezent në Prishtinë.

‘Ka qenë një kënaqësi dhe nder i madh duke bërë regjistrimin e koncertit tonë në një sallë të bukur të Concertgebouw në Amsterdam. Ne përgatitëm një program që përfshinte muzikë kosovare të shkruar posaçërisht të rregulluar për këtë rast! I urojmë audiencës tonë një mbrëmje të mrekullueshme dhe shpresojmë që vitin e ardhshëm të jemi në gjendje të kthehemi në Prishtinë, por këtë herë personalisht”, ka përfunduar kështu ansambli.

Nesër do të vazhdoj nata e dytë e Festivalit “ReMusica”, e cila para publikut do të sjellë sopranon e njohur Besa Llugiqi dhe pianistin Misbah Kaqmaku, në Sallën e Kuqe të Prishtinës, ku do të interpretohen vepra monumentale të huaja, por edhe shqiptare. Koncerti ashtu si në natën e parë fillon nga 21:00 dhe transmetohet në Klan Kosova si dhe live në faqen e ReMusica./ KultPlus.com