Vdes aktorja italiane, Monica Vitti

Monica Vitti, ylli i gjithanshëm i filmit të Michelangelo Antonionit “L’Avventura” dhe filmave të tjerë italianë të tjetërsimit të viteve 1960, dhe më vonë një aktore kryesore komike, ka vdekur në moshën 90-vjeçare.

Vdekja e saj u njoftua të mërkurën në Twitter nga një ish-ministër i kulturës, Walter Veltroni, i cili tha se i ishte kërkuar të komunikonte vdekjen e saj nga bashkëshorti i saj, fotografi Roberto Russo.

Vitti kishte vite që ishte jashtë vëmendjes së publikut, duke jetuar e qetë në Romë me bashkëshortin e saj. Raportohet se ajo vuante nga demenca.

Në ditët e saj magjepsëse në vitet 1960, ajo ishte më e njohur për rolet e saj kryesore në “L’Avventura”, “La Notte”, “Eclisse” (“Eclipse”) dhe “Shkretëtira e Kuqe”, të gjithë filma të drejtuar nga Antonioni, i dashuri i saj, në atë kohë. Të dy ishin shënjestra të vazhdueshme të paparacëve.

L’Avventura” fitoi vëmendjen dhe lavdërimet e saj ndërkombëtare për rolin e saj si një grua e ftohtë. / KultPlus.com