Vdes Eric Chappell, krijuesi i serialeve ‘Rising Damp’ dhe ‘Home to Roost’

Eric Chappell, krijuesi i serialeve hit televizive ‘Rising Damp’ dhe ‘Home to Roost’, ka vdekur në moshën 88-vjeçare, transmeton KultPlus.

Chappell, i cili lindi në Grantham, Lincolnshire, në vitin 1933, pati disa romane të refuzuara nga botuesit përpara se të vendoste të bëhej dramaturg.

Ai vazhdoi të fitonte një Bafta në 1978 për Rising Damp, me Leonard Rossiter dhe Frances de la Tour.

Reece Dinsdale, e cila luajti në Home To Roost, i bëri homazhe atij, duke thënë se skenarët e tij ishin “një gëzim i plotë”.

Chappell fillimisht punoi si auditues për Bordin e Elektricitetit të East Midlands për 22 vjet./ KultPlus.com