Dështimet dhe sukseset e shqiptarëve në Eurovision

Edhe pse Shqipëria kishte të drejt të merrte pjesë shumë më herët në festivalin evropian të këngës “Eurovision”, RTSH kishte aplikuar vetëm në vitin 2003 për pjesëmarrje.

Shqipëria deri tani numëron pjesëmarrjen e 15-të në Eurovision dhe që nga debutimi në vitin 2004 nuk është tërhequr asnjëherë nga ky festival.

Magazina.al ju sjell historikun e pjesëmarrjes së Shqipërisë në garën më të madhe të muzikës evropiane “Eurovision” , që sot grumbullon hiq më pak se rreth 200 milion shikues për çdo vit nga e gjithë bota.


2004

Shqipëria debutoi në “Eurovision” në vitin 2004 ku nikoqir ishte Turqia, kënga shqiptare ishte pritur mjaftë mirë, si përfaqësuese e shtetit debutues, Anjeza Shahini dhe kënga e saj “Image of You”, ishte vlerësuar mirë nga publiku evropian duke u radhitur e 7-ta.

2005

Një vit më vonë Shqipëria u përfaqësua nga Ledina Çelo, e cila falë rregullave të atëhershme të festivalit dhe suksesit të Anjezës,ishte direkt në finale, kënga me ritme shqiptare, si duket nuk u përshtat mirë me gjuhën angleze dhe diçka nuk shkoi…

Kënga e Ledinës “Tomorroë i go”, në finale përfundoi e 16-ta, duke marrë vetëm 53 pikë.

2006

Një vit më vonë, Shqipëria nuk e ndryshoi fare zhanrin,një këngë e stilit folk u ngjitë në skenë bashkë me gjuhen shqipe e me kostume shqiptare.

Kënga e Luiz Ejllit “Zjarrë e Ftohtë”, nuk arriti të ndez fare pblikun evropian, duke dështuar të kualifikohet në finale, shkruan Magazina.al

2007

Shqipëria duke vlerësuar suksesin e këngëtarit Frederik Ndoci, kishte besuar shumë kur e dërgoi në vitin 2007 për ta përfaqësuar kombin në festivalin evropian.

Kënga “Hear My Plea” e pati të njejtin fat, kënga nuk u vlerësua edhe aq për t’u dëgjuar edhe njëherë në finale.

2008

Kur situata ishte mjaftë e tensionuar në Beograd pas shpalljës së pavarësisë së Kosovës dhe Serbia ishte nikoqir i festivalit, Shqipëria kishte vendosur të dërgoi një këngë shqipe.

Këngëtarja Olta Boka në mes të Beogradit të tensionuar këndoi “Zemrën e lamë peng”, pas dy viteve dështimi Shqipëria shkoi në finale, por kënga mbeti e 17-ta me 55 pikë.

2009

Një vajzë e re 17-vjeçare ishte në atë kohë Kejsi Tola, e cila në Moskë përfaqësoi Shqipërinë me këngën “Carry me in your dreams”, edhe kjo këngë arriti të shkoi në finale, por koreografia e këngës ishte një nga më të përfolurat, ndërsa shumë media në atë kohë e kishin përqeshur paraqitjen shqiptare.

Edhe pse në finale për të dytin vit radhazi, Shqipëria u radhit përsëri e 17-ta dhe mori 48 pikë.

2010

Vitet po ecninë mbarë për Shqipërinë në Eurovision, për të tretin vit radhazi Shqipëria siguroi finalen me përfaqësimin e Juliana Pashës dhe këngës “It’s all about You”.

Por as ky vit nuk e ngriti Shqipërinë në pozitë,Juliana përfundoi e 16-ta me 62 pikë.

2011

Përfaqësimi i Shqipërisë nga Aurela Gaçe, kishte ngjallur shpresat tek shqiptarët për një sukses në garën evropiane të këngës,por ndodhi ajo që nuk pritej, kënga “Feel the passion” nuk arriti të kaloj as edhe në finale, e nga kritikët atëherë ishte thënë se kënga ishte mjaftë e ngarkuar për një festival si “Eurvosion-i”

2012

Me fitoren në “Festivalin e Këngës” të Rona Nishliut kishin filluar ‘sulmet” e skeptikëvë për një sukses të mundshëm në Evropë, kënga “Suus” nga shumë u cilësua si aspak e denjë për të përfaqësuar Shqipërinë në Eurovision.

Këngëtaja kosovare befasoi ë gjithë në paraqitjen e saj në gjysëm-finalen e parë në “Eurovision”.

Kjo ishte hera e parë që një këngëtar nga Kosova po ngjitej në skenën e Eurovision-it, por Rona bëri historinë duke i dhënë Shqipërisë suksesin më të madh, ku u radhit e 5-ta me 146 pikë, sukses ky i cili vazhdon të jetë më i larti për Shqipërinë edhe pas 4 viteve pjesëmarrje, shkruan Magazina.al

2013

Në vitin 2013 një grup Rock-u përfaqësoi Shqipërinë, kënga “Identitet” nga Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko kishte elemente rock-u me elemnte folk, por kjo nuk ishte e mjaftueshme që publiku evropian ta pëlqente, ata dështuan të kalojnë në finale.

2014

Edhe ky vit për Shqipërinë ishte vetëm edhe një dështim në “Eurovision” këngëtarja me supervokal Hersi Matmuja, si duket nuk kishte zgjedhur këngën e duhur për t’i rrëmbyer zemrat e evropianëve, pasi “One Night’s Anger” këndoi vetëm në gjysëm-finalen e parë.

2015

“I’m alive” mbetët një nga këngët përfaqësuese më të pëlqyera nga shqiptarët, por kjo ndodhi vetëm derisa Elhada Dani i zhgënjeu të gjithë me paraqitjen Live pasi askush nuk e kishte pritur një dështm të tillë nga një këngëtare e cila kishte fituar garën e “The Voice” në Itali.

Kënga e punuar nga producentët kosovar Zzap&Chris është një nga më të klikuarat në Youtube nga përfaqesueset shqiptare në “Eurovision”, “I’m Alive” sot numëron mbi 7milion klikime, por për një sukses të ngjashëm nuk mund të flasim edh në paraqitjen e saj në “Eurovision” pasi këngëtarja edhe pse kaloi në finale u radhit e 17-ta me vëtëm 34 pikë.

2016

Kënga e Eneda Tarifës “Fairytale” nuk është pritur aspak mirë në versionin e saj në gjuhën angleze.

Ndonëse u vlerësua nga kritika dhe profesionistët për vokalin e saj, Eneda nuk arriti ta dërgoj në finale Shqipërinë.

2017

Përfaqesimi i Shqipërisë nga Lindita Halimi, ishte pritur me entuziazëm nga shqiptarët, duke marrë parasysh suksesin e saj ne “American Ido” ishim të bindur se Lindita do të kalonte në finalen e festivalit por kjo nuk ndodhi, pasi kënga “Ëorld” nuk mori votat e mjaftushme, duke performuar vetëm në gjysëm-finale.

2018

Shqipëria  u përfaqësua për të 15 herë në këtë festival nga Eugen Bushpepa, i cili  arriti të kaloj në finalen e kësaj gare dhe zuri vendin e 11-të.