Kampione Europe, peshëngritësja shqiptare fiton medalje ari (VIDEO)

Peshëngritësja shqiptare, Evangjeli Veli, është shpallur kampione Europe në stilin e shkëputjes për peshën deri në 55 kg, në Kampionatin Europian të Peshëngritjes që po zhvillohet në Tiranë.

Veli, ia doli të kalojë me sukses të treja provat, me 91, 93 dhe 95 kilogramë. Me realizimin e tre provave me sukses, peshëngritësja shqiptare, ia doli të marrë vendin e parë në podium, duke u shpallur Kampione Europe.

Pas Velit, u renditën peshëngritësja ukrainase Kamila Kontop dhe ajo nga Belgjika, Nina Streck. Peshëngritësja shqiptare merr kështu medaljen e arit, ndërsa vitin e kaluar shkoi deri te medalja e bronzit.

Pas kësaj arritje të madhe, emocioni dhe gëzimi te Evangjeli Veli ishte shumë i madh, teksa nuk i mbajti dot lotët./ KultPlus.com

https://www.facebook.com/ErionVeliaj/videos/473551627904781